Появявайки се с обръсната глава и тъмен костюм, норвежецът се обърна към медиите, преди да отправи поздрав с дясната си ръка, съобщи АФП, цитирана от "Фокус".

Вижте снимки >>>

Андерш Брейвик иска от съда да промени наложената му строга изолация, в която норвежкото правителство го държи от пет години. Адвокатите му се позовават на две клаузи на Европейската конвенция за правата на човека, изискващи зачитане на кореспонденцията и правото на личен и семеен живот, предадоха Ройтерс и БТА.

Десният екстремист се появява на публично място за пръв път от процеса срещу него през 2012 г. Оттогава той е имал само един посетител - майка му, която е била допусната в затвора да го прегърне малко преди да почине от рак през 2013 г.

37-годишният Брайвик иска контакти с други хора, каза адвокатът на Брайвик Остайн Сторвик.

Делото ще се гледа от днес до петък в преоборудван гимнастически салон в затвора в Шиен, южно от Осло, където Брайвик излежава присъдата си.

Генералната прокуратура в Осло заяви, че няма основание да се води дело, тъй като "няма доказателства тъжителят да изпитва умствени или физически проблеми в резултат на затворническите условия".

Решението на съда ще бъде обявено в близките седмици.

На 22 юли 2011 г. Брайвик уби 8 души с бомба в Осло, а след това застреля на намиращ се наблизо остров 69 души, повечето тийнейджъри. Той излежава максималната в Норвегия присъда от 21 години затвор, която може да се удължи.

В затвора килията му има три стаи с телевизор и компютър, но без достъп до интернет. Той се среща единствено с надзиратели и медицински персонал. Дори адвокатът му трябва да разговаря с него през стъклена преграда.

Норвежките власти отбелязаха, че в манифест с антимюсюлманските му възгледи Брайвик е заявил, че "затворите са смятани за идеално място за вербуване с политически цели", а освен това е възможно други затворници да го нападнат.

Както заяви Сторвик, един от признаците, че Брайвик страда, е неспособността му да се съсредоточава в университетските курсове, които започна дистанционно миналата година.
Ако Брайвик загуби делото в Норвегия, адвокатът му може да сезира Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).

През 2014 г. ЕСПЧ санкционира Турция за нечовешко отношение към основателя на Кюрдската работническа партия Абдула Йоджалан, който бeше държан в изолация в продължение на едно десетилетие до 2009 г.

Затова пък във Франция терористът Карлос Чакала изгуби жалба за нечовешко отношение през 2005 г. Съдът прецени, че той има достъп до роднини и адвокати, макар и да е бил държан изолиран от други затворници.