Йоско Костинбродския и групата му бяха задържани на 6 ноември 2013 г. при спецакция на ГД "Национална полиция" и Специализирания отряд за борба с тероризма. Според разследващите групата е действала от началото на 2003 г. до задържането на част от участниците по друго дело на 1 юни 2010 г.

През февруари 2014 г. обаче Специализираният наказателен съд остави без мярка за неотклонение Йосиф Йосифов заради документален гаф - престъпленията, за които задържаният бе обвинен, бяха различни от посочените в заповедта за арест. След пускането му от ареста, Костинбродския изчезна и оттогава е в неизвестност, като е обявен още от март 2014 г. за общодържавно издирване.

Пред съда днес застанаха Ивайло Симеонов, Вергил Славов, Марян Атанасов и Александър Йорданов.

Съдът призна Йосиф Йосифов за виновен като съизвършител в опита за убийство на Кирил Киров-Японеца. Присъдата - 17 години "лишаване от свобода" трябва да бъде изтърпяна при строг режим. Магистратите обаче оправдаха Костинбродския по обвинението, че е ръководил престъпна организирана група, която е извършила опита за убийство, съобщиха от съда.

Спецсъдът остави мярката за неотклонение на Йосифов - "задържане под стража",  непроменена.

Същата присъда - 17 години затвор при строг режим за опита за убийство на Японеца получи и Ивайло Симеонов. Той бе признат за виновен и по обвинението, че е държал заглушител на GSM мрежите, налични в България. Съдът измени мярката за неотклонение на Симеонов от „подписка“ в парична гаранция в размер на 10 000лв., като му наложи забрана да напуска пределите на страната.

Съдът призна Вергил Славов и Александър Йорданов за невинни, като отмени и мерките им за неотклонение „подписки“.

Марян Атанасов беше оправдан в това да е участвал в организирана престъпна група с ръководител Йосиф Йосифов, а за повдигнатото му обвинение за държане на огнестрелно оръжие и боеприпаси му беше наложено 2-годишна условна присъда с 4-годишен изпитателен срок. Съдът измени мярката за неотклонение на Атанасов от парична гаранция в размер на 2000 лева в "подписка".

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок пред Апелативен специализиран наказателен съд.