Великобритания наложи най-големия пакет от санкции срещу руския "сенчест флот"
Тайното претоварване на руски петрол край бреговете на Гърция се е преместило на нови локации
Великобритания наложи най-големия пакет от санкции срещу руския "сенчест флот", включващ 30 петролни танкера, каза британският външен министър Дейвид Лами, цитиран от Ройтерс. Целта е да се ограничи Кремъл да финансира войната си в Украйна.
Преди срещата на външните министри от Г-7 Лами заяви пред репортери, че Великобритания обявява "най-големия пакет от санкции срещу руския сенчест флот". Външният министър визира флота, който според Великобритания избягва западните ограничения върху руския петрол.
Според изявлението тези кораби, отговорни за транспортирането на петрол и петролни продукти като бензин на стойност над 4,3 милиарда долара през изминалата година, довеждат общия брой петролни танкери, санкционирани от Обединеното кралство до 73.
"Изключително важно е на тази среща на Г-7 всички колеги [...] да продължат да подкрепят Украйна. Ние сме уверени, че Украйна може да разполага със средства и военно оборудване и екипировка, за да премине през 2025 г.", каза Лами.
Външният министър на Великобритания използва срещата на външните министри на Г-7 в Италия, за да накара други страни да поддържат натиск върху военната машина на Русия, успоредно с усилията за засилване на военната и финансова подкрепа за Украйна".
Говорейки на срещата на Г-7 в Италия, Лами подчерта стратегическото значение на тези санкции.
"Приходите от нефта на Русия подклаждат огъня на войната и разрушенията в Украйна. Ще работя с нашите партньори от Г7 и извън тях, за да оказваме непрекъснат натиск върху Кремъл, да нарушим потока на пари в неговия военен фонд, да подкопаем военната му машина и да ограничим злонамереното му поведение в световен мащаб", заяви Лами.
Санкциите са насочени и към застрахователни компании, които поддържат "сенчестия флот", засилвайки финансовия и оперативен натиск върху Русия.
Чрез прекъсване на важни потоци от приходи, Обединеното кралство и неговите съюзници целят да отслабят военните способности на Русия, като същевременно защитават глобалната търговия от опасни морски практики. Русия използва стари танкери - често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров нефт и нефтови продукти в чужбина, въпреки международните санкции и тези на ЕС и Г-7. Тези дейности породиха опасения и относно риска от екологични катастрофи, включително тежки нефтени разливи.
Тайното претоварване на руски петрол с нова локация
Морето край гръцките острови Лесбос и Хиос е нова локация, в която се извършва тайно претоварване на руски петрол от кораб на кораб, съобщава междувременно в публикация "Блумбърг", цитиран от гръцката телевизия Скай.
Изборът на ново място за тази дейност се е наложил, след като Гърция използва военни учения, за да осуети подобна дейност в Лаконския залив южно от полуостров Пелопонес, пише агенцията.
Около 1 млн. барела месечно дизел, мазут и други петролни продукти се транспортират край островите Лесбос и Хиос в Егейско море, показват данни на аналитичната компания "Вортекса" (Vortexa).
"Блумбърг" допълва, че тази зона е станала популярна едва след като гръцкият военноморски флот проведе учения в Лаконския залив, който по-рано беше локация номер едно за тази практика в Европа.
Увеличаването на случаите на прехвърляне на руски петрол и други горива от кораб на кораб край Европа буди безпокойство за околната среда, доколкото има неясноти за безопасността и застраховките на участващите кораби.
Тази дейност, която понякога се осъществява тайно с изключени транспондери, служи за прикриване на произхода на петрола, като работи за заобикаляне на санкциите срещу Русия и създава още една степен на разграничаване на купувачите от действителните продавачи на товарите.
Прехвърлянето на петрол от кораб на кораб продължава в Лаконския залив, но в много по-малки мащаби след началото на гръцките военноморски учения, допълва "Блумбърг".
Подобни действия се наблюдават и край италианското пристанище Аугуста от май, когато Гърция започна ученията си. На 14 ноември гръцкият военноморски флот ги удължи до средата на март.
Белгийският внос на петрол продължава да облагодетелства руската страна
Вносът на петрол в Белгия продължава да облагодетелства руската страна, съобщиха местни медии, като се позоваха на изводите от журналистическа проверка.
Отбелязва се, че Белгия прекрати официално доставките на петрол от Русия от 5 декември 2022 г., няколко месеца след началото на войната в Украйна. Данните показват, че за миналата година, след като това решение е прието, 10 на сто от внасяния в Белгия петрол преминава през тръбопровод на руска територия.
Така Русия продължава да се облагодетелства с таксите за пренос на внасяните от Белгия количества петрол, се посочва в изводите от проверката. Белгийското министерство на икономиката е потвърдило, че внасяните количества петрол от Казахстан преминават по 1500-километровия тръбопровод (CPC) с терминал на Черно море (Новоросийск).
Медиите отбелязват, че този терминал не е засегнат досега от международните санкции срещу Русия. Допълва се, че в акционер в тръбопровода е голям петролен производител от САЩ.