Унгария: Да направим Европа отново велика, България и Румъния са ни приоритет
Отпадането на сухопътните шенгенски граници на двете държави са във фокуса на предстоящото унгарско председателство на Съвета на ЕС
Павителството на Унгария обяви лозунга на предстоящото си председателство на Съвета на Европейския съюз - "Да направим Европа отново велика" (МЕГА), но омаловажи всякакви паралели с лозунга МАГА на Доналд Тръмп в САЩ.
Новият лозунг, публикуван днес, е напомня лозунга на бившия президент на САЩ и близък съюзник на унгарския премиер Виктор Орбан, от предизборната кампания на Доналд Тръмп през 2016 г.: "Да направим Америка отново велика". Откакто Тръмп използва лозунга, той се използва за насърчаване на десни, консервативни ценности и като средство за генериране на богатство за консервативни личности в Съединените щати.
Говорейки пред репортери днес, при старта на кампанията, унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока каза, че превръщането на Европа "велика отново" е позиция на унгарското правителство повече от десетилетие.
"Това е препратка към едно активно председателство", заяви министърът по европейските въпроси на Унгария Янош Бока, цитиран от Асошиейтед Прес. Той очерта програмата и амбициите на Будапеща за шестте месеца начело ЕС от 1 юли.
"Не знам дали Доналд Тръмп някога е искал да направи Европа отново велика", каза той, когато бе запитан за приликата с лозунга на бившия американски президент Доналд Тръмп "Да направим Америка отново велика" (МАГА), предаде БТА.
Унгарският премиер Виктор Орбан ръководи твърдо националистическо правителство и е съюзник на Тръмп. Той е смятан за най-близкия до руския президент Владимир Путин сред 27-те лидери на ЕС. Орбан се опитва да се представи като миротворец по отношение на войната в Украйна, посочва АП.
"Не можем да се намесваме в изборите в друга държава, но наистина бихме искали президентът Доналд Тръмп да се върне на президентския пост и да установи мир тук, в Източна Европа", каза Орбан през февруари.
Още тогава той заимства популярния лозунг на Тръмп, за да опише плановете си за унгарското председателство на ЕС. "Да направим Европа отново велика!" - каза той. "МАГА там, МЕГА тук", допълни Орбан.
Европейската комисия замрази милиарди евро за Будапеща поради опасения за отстъпление на правителството от демократичните принципи, а Орбан полага усилия за смекчаване на санкциите на ЕС срещу Русия и отказва плановете на НАТО за по-голяма подкрепа на Украйна. По-рано тази година евродепутатите дори призоваха председателството да бъде иззето от неговото правителство, припомня БТА.
Вчера Орбан се оплака в социалните медии от начина, по който лидерите на основните партии в ЕС изглежда са си осигурили висшите постове в блока, въпреки че на изборите за Европейски парламент във Франция и Германия крайнодесните имаха сериозни успехи.
"Волята на европейския народ беше пренебрегната", написа Орбан в "Екс". Центристките партии, които запазиха мнозинството си в парламента, "не се интересуват от резултатите от европейските избори и не се интересуват от волята на европейците", допълни той.
Председателството на ЕС се изпълнява на ротационен принцип от страните членки. Постът няма голяма реална власт, но позволява на страните да поставят националните си приоритети на първо място в дневния ред на Европа.
Make Europe Great Again.
Междувременно министърът по европейските въпроси на Унгария Янош Бока заяви, че унгарското председателство ще се съсредоточи върху икономическата конкурентоспособност и растеж, стимулиране на отбранителната индустрия, по-ефективен граничен контрол, "основана на заслугите" политика на разширяване на ЕС и "ориентирана към земеделските производители селскостопанска политика", наред с други въпроси.
"Унгарското председателство не обещава чудеса. То обещава шанса за напредък в някои области, както и този за промяна в други. Затова нека направим Европа отново велика", каза той.
Присъединителни преговори с Украйна
Попитан за началото на преговорите за присъединяване днес, Бока каза, че въпросът за "отварянето на глави" между ЕС и Украйна няма да бъде повдиган "изобщо" по време на унгарското председателство. Министърът не поясни дали това означава, че унгарското правителство очаква преговорите за присъединяване да започнат по-рано от началото на неговия мандат или че няма да отделят време в дневния ред на Съвета за продължаване на тези преговори, ако трябва да започнат по-рано.
През месеците преди поемането на властта от унгарското правителство министри от целия ЕС седяха на масата и приемаха предложения, свързани с началото на преговорите за присъединяване с Украйна. Миналия месец редица министри по европейските въпроси, включително Дженифър Карол Макнийл от Ирландия, подкрепиха преговорите за членство с Украйна да започнат възможно най-скоро - като много политици казаха на репортери, че те вероятно ще започнат по-късно този месец. Орбан и неговата крайнодясна партия Фидес изразиха твърдо противопоставяне на идеята Украйна да стане членка на ЕС. Правителството на страната също предприе стъпки, за да забави максимално процеса, като например използва ветото си в Европейския съвет, за да спре предоставянето на парична помощ на Украйна в знак на протест срещу замразяването на финансирането от ЕС през 2022 г.
Приоритет е отпадане на шенгенските ограничения за България и Румъния
Унгарското председателство на Съвета на ЕС поставя сред водещите си задачи и постигането на положително решение за отпадане на сухопътните шенгенски граници на България и Румъния до края на годината.
Приключването с този въпрос е приоритет за нас, заяви унгарският постоянен представител в ЕС посланик Балинт Одор пред журналисти в Брюксел. Той добави, че сред водещите задачи на Будапеща е също намаляването на броя на незаконно пристигащите мигранти.
Сред останалите приоритети на председателството посланикът отбеляза подобряването на възможностите на европейското отбранително производство и продължаването на процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани и останалите кандидати от източната част на Европа.
Искаме да постигнем възможно най-голям напредък със страните от Западните Балкани, да започнем преговорите по същество с Албания, да напреднем със Северна Македония. Трябва да ускорим процеса, добави посланикът и отбеляза, че Будапеща е готова да бъде домакин на среща ЕС-Западни Балкани.
Ще направим всичко по силите си за плавен преход предвид геополитическия контекст, ще бъдем честен посредник, ще продължим работата за Украйна и Близкия изток с необходимите стъпки, посочи посланикът.
ЕНП прие новата унгарска партия ТИСА в групата си
Новата унгарска политическа сила ТИСА се присъединява към дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) в Европейския парламент, съобщи лидерът на унгарската формация Петер Мадяр на пресконференция в Брюксел. Мадяр се очертава като нова заплаха за желязната хватка върху унгарската политика на премиера Виктор Орбан, отбелязва Ройтерс.
"Щастливи сме, че групата на ЕНП току-що гласува с 97% от гласовете за нашето присъединяване", каза той.
Дясноцентриската партия ТИСА спечели седем от общо 21 места, с които Унгария разполага в Европейския парламент. Това е повече, отколкото спечелиха общо всички останали опоненти на Орбан. Управляващата партия ФИДЕС и по-малкият ѝ партньор - Християндемократическата народна партия, спечелиха общо 11 места, с две по-малко отколкото в предния Европейски парламент.
ЕНП остава най-голямата политическа група в Европараламента. ФИДЕС също беше част от ЕНП, но пътищата им се разделиха през 2021 г. заради погазването на демокрацията от страна на Орбан и оттогава партията му остава извън всякакви други по-големи групи, посочва Ройтерс.