Първи резултати сочат: Крайнодесните печелят парламентарните избори в Австрия
Резултатът на Австрийската партия на свободата е с 13% по-добър от този през 2019 година, управляващата Австрийска народна партия се нарежда на второ място с 26,3%
Само няколко минути след затваряне на избирателните секции във Виена от Министерството на вътрешните работи бяха оповестени и първите прогнозни резултати, които отреждат първото място на крайнодясната Австрийската партия на свободата, която с 29,1 процента отбелязва най-добрия резултат в своята история.
Резултатът е с 13 процента по-добър от този през 2019 година, предава кореспондентът на БТА във Виена.
Управляващата Австрийска народна партия се нарежда на второ място с 26,3 процента, което е загуба на 11,1 процента.
Австрийската социалдемократическа партия губи 0,1 процента и отбелязва най-ниския си резултат досега /20,9 процента/.
НЕОС се нареждат засега на четвърто място с 8,8 процента, постигнат е плюс от 0,7 процента.
Зелените губят 5,3 процента и се нареждат на пето място с 8,6 процента.
Засега малките партии не прескачат четирипроцентовата бариера. Тъй като диапазонът на неточност е около 2 процента, теоретично е възможно управляващата АНП да измести Партията на свободата.
Бързото оповестяване на прогнозните резултати, получени чрез математически модели вследствие на преброените бюлетини е възможно поради факта, че още в 13 часа затвориха първите секции в малките населени места, след това в 15 и 16 часа - по-голямата част от близо 10 000 изборни пункта, а в 17 часа затвориха и последните бюра.
"Партията на свободата" спечели не само с антиимигрантската си реторика, а и с отхвърляне на цялостната политика на канцлера Нехамер - както в икономиката, така и във външната политика, пише БНР. Австрийската икономика за втора поредна година е в рецесия. Крайната десница настоява за прекратяване на помощта за Украйна и отмяна на санкциите срещу Русия.
Очакванията във Виена са за сложни коалиционни преговори. Единственият възможен коалиционен партньор за "Партията на свободата" е управляващата "Народна партия" - само тя не се разграничи от десните популисти. Но канцлерът Карл Нехамер засега е категоричен, че няма да допусне лидера Херберт Кикъл в правителството.
Срещу участието на Кикъл в кабинета се обяви и президентът Александър ван дер Белен, който заяви, че няма да връчи мандат за съставяне на правителството на крайната десница.
След изборите: Президентът дава време на партиите
Австрийският президент Александър ван дер Белен дава време на партиите, които влизат в новия парламент да потърсят мнозинство преди да възложи съставянето на следващото правителство.
"Водещо за мен като президент ще бъде дали следващото австрийско правителство ще се ръководи от основните демократични принципи", заяви в първа реакция след изборната победа на крайната десница президентът Александър ван дер Белен и изброи като критерии на практика това, срещу което се изправи "Партията на свободата" по време на предизборната кампания - правовата държава, проевропейската ориентация на Австрия, свободните медии, правата на малцинствата.
В същото време пред сградата на парламента във Виена се събират протестиращи срещу "Партия на свободата".
Резултатите не позволяват категорична прогноза за следващата управляваща коалиция. Политическите наблюдатели не изключват както коалиция между крайната десница и сега управляващата "Народна партия", така и голяма коалиция между консерваторите и социалдемократите, но за първи път с трети партньор, вероятно либералната партия НЕОС.