Австрийците избират нов парламент на 29 септември, вот, който може да остави крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) на водеща позиция в съставянето на правителство за първи път в следвоенната история на алпийската република.

Но при положение че АПС е твърде малко вероятно да си осигури пълно мнозинство, тя ще трябва да потърси коалиционен партньор, с който да управляват съвместно.

Какво вълнува най-много австрийските избиратели

Увеличаването на разходите за живот и затягането на режима за имиграцията са основните въпроси, които вълнуват гласоподавателите в Австрия. Към тази проблематика в последно време се прибави и темата за сигурността с оглед на осуетения замисъл за атентат по време на концерт на Тейлър Суифт във Виена, случай, по който главните заподозрени са трима тийнейджъри от имигрантски семейства.

Големите наводнения през август и септември върнаха на дневен ред и темата за климатичните промени.

Ползващата се според социолозите с подкрепата на между 27% и 29% от електората ислямокритична АПС от месеци води с преднина от около 3% пред управляващата консервативна Австрийска народна партия (АНП), а на трето място е левоцентристката Австрийска социалдемократическа партия (АСДП) с около 21%.

Следвайки програма под надслов "Австрия на първо място", АПС се обявява за прилагането на така наречената ремиграция, или връщане на хора в страните на произход на семействата им - особено по отношение на закононарушители. АСДП е по-либерална, но и тя иска по-равномерно разпределение на кандидатите за убежище, което да облекчи Австрия.

Макар и да спадна, инфлацията в алпийската република от близо две години е на равнища над средноевропейските, а растежът (на икономиката) е под средното. Австрия е силно зависима от руския газ и е под засилен натиск да се откаже от този си навик.

Какво става, ако АПС спечели

Партийният шеф на АПС Херберт Кикъл е ярък критик на ЕС, а по-рано тази година той сключи съюз с унгарския министър-председател Виктор Орбан, друг кошмар на Брюксел, който също иска да ограничи имиграцията.

Според критици, Кикъл използва стилистика от времето на нацизма, обвинение, което той отрича. Но ораторските му умения му помогнаха да се позиционира като антисистемният кандидат - въпреки че до не съвсем отдавна, до 2019 г., той заемаше длъжността на вътрешен министър.

Смятан от мнозина в политическия елит за твърде близък до Русия, Кикъл е против помощта за Украйна. Мисълта за сътрудничество с него минава за еретична сред лидерите на другите партии, които публично декларираха, че няма да работят с него.

Но ако той се съгласи някой друг да бъде министър-председател, както направи нидерландският националист Герт Вилдерс, вратата за взаимодействие с АПС може да се отвори и това да доведе до първото в следвоенната история на Австрия правителство, доминирано от Партията на свободата, което би означавало завой надясно за алпийската република. Кикъл обаче досега не е показал, че е склонен на подобен сценарий.

Какви са възможните коалиционни варианти

Единственият обозрим коалиционен партньор на АПС изглежда АНП, която противно на прогнозите успя да се нареди на съвсем малка разлика зад Партията на свободата на европейските избори през юни.

Победа на АНП ще попари надеждите на Кикъл за канцлерството, което би направило коалиция АНП-АПС по-вероятна.

Според най-новите социологически проучвания АНП ще се окаже в ролята на балансьора, от който ще зависи съставянето на правителство, тъй като консерваторите ще могат да избират между коалиция с АПС или сформиране на първата в историята на Австрия тройна коалиция заедно с АСДП и либералите от НЕОС или Зелените като трети партньор в нея (Зелените са коалиционен партньор на консерваторите в управлението и в момента).

Съседна Германия вече има опит с тройните коалиции; там такава за пръв път беше сформирана след изборите през 2021 г., но тя се оказа изключително тромава и непопулярна, тъй като събра заедно идеологически несъвместими партии. От подобен развой и в Австрия, където в управлението се изредиха поредица кратко просъществували правителства, би спечелила АПС.

Но който и да спечели предстоящите избори, общото между всички е, че ще настояват за затягане на имиграционните правила. При коалиция АПС-АНП може да се очаква намаляване на данъци, а ако правителството бъде съставено от по-центристки формации може да се ускори отказът от руски газ.

Изборният ден и какво предстои след него

Изборните секции ще отворят врати в 06:45 ч. (04:45 ч. по Гринуич) и ще затворят в 17:00 ч. (15:00 ч. по Гринуич). Прогнозните данни (екзитполовете), които обикновено са доста надеждни, ще бъдат обявени скоро след това. Традиционно резултатите стават ясни още в изборната вечер, когато се броят всички гласове с изключение на подадените по пощата. Отчитането на последните може да отнеме няколко дни.

Президентът Александър ван дер Белен, екслидерът на Зелените, ще връчи мандат на някоя от партиите за съставяне на правителство. Обикновено това е първата политическа сила, но Ван дер Белен е изразявал публично резервите си към АПС и Кикъл в частност.

Изработването на подробно коалиционно споразумение обичайно отнема около два месеца. След това се обявяват съдържанието му и съставът на новото правителство. (БТА)

Превод от английски: Владимир Сахатчиев, БТА