Евродипломат №1 Кая Калас: ЕС е готов да продължи да подкрепя Киев дори и без САЩ
Зеленски в "Рамщайн": Потенциалното разполагане на контингент на партньорите в Украйна "е един от най-добрите инструменти", за да бъде принудена Русия да пристъпи към мир
Европейският съюз е готов да продължи да оказва военна помощ на Украйна дори и САЩ да спрат, каза днес ръководителката на европейската дипломация Кая Калас, цитирана от Франс прес и БТА.
Тя каза това 11 дни преди избраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, като същевременно изрази увереност, че Вашингтон ще продължи да оказва подкрепа на Украйна. "Който и да е начело на САЩ, мисля, че не е в интерес на Америка Русия да стане най-могъщата сила в света", изтъкна Калас преди заседание на контактната група на партньори на Киев в Германия.
През президентския мандат на Джо Байдън САЩ бяха най-големият поддръжник на Киев в борбата срещу руските сили, които нахлуха на украинска територия. От февруари 2022 г. досега Вашингтон е предоставил на Украйна военна помощ в размер от повече от 65 милиарда долара.
Има опасения, че след встъпването в длъжност на Тръмп помощта за Украйна значително ще намалее и че Тръмп ще окаже натиск върху Киев да се съгласи на отстъпки пред руския президент Владимир Путин.
Германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че форматът "Рамщайн" ще трябва да бъде променен, ако САЩ се оттеглят от него, предаде Ройтерс.
Във формата "Рамщайн" влизат около 50 страни, представители на които се срещат на няколко месеца във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия. Заседанията в този формат започнаха през 2022 г. по инициатива на американския министър на отбраната Лойд Остин.
Зеленски в "Рамщайн": Европейците трябва да си сътрудничат още повече с идването на Тръмп в Белия дом
Украинският президент Володимир Зеленски, който е в Германия и участва днес в откриването на срещата на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, каза във военновъздушната база "Рамщайн", че идването на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари отваря "нова страница" за европейците, които трябва да си сътрудничат "още повече", като увери, че вижда в това "период на възможности", предаде Франс прес.
"Ясно е, че за Европа и целия свят се отваря нова страница, само за 11 дни, време, през което ще трябва да си сътрудничим още повече, да разчитаме още повече един на друг и да постигаме още по-големи резултати заедно", каза Зеленски на срещата.
На днешната среща министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви също, няколко дни преди встъпването в длъжност на Тръмп, нова американска военна помощ за Украйна в размер на около 500 милиона долара (485 млн. евро), включително ракети за изтребители, оборудване за поддръжка на американските Ф-16, бронирани мостови системи и стрелково оръжие и боеприпаси.
Оръжията се финансират чрез президентските правомощия за модифициране на размера на средствата, което означава, че могат да бъдат изтеглени директно от запасите на САЩ, и Пентагонът настоява да ги достави в Украйна преди края на месеца, отбелязва Асошиейтед прес.
Този последен пакет оставя около 3,85 милиарда долара финансиране за осигуряване на бъдещи доставки на оръжие за Украйна. Ако администрацията на Байдън не обяви допълнителна помощ, този остатък ще бъде на разположение на новоизбрания президент Доналд Тръмп, за да я изпрати, ако реши.
"Битката на Украйна засяга всички нас", каза Остин, който ръководи последната си среща на Контактната група на партньорите на Киев в базата "Рамщайн".
Зеленски и Остин използваха тази последна своя среща в база "Рамщайн", за да настояват пред бъдещата администрация на Тръмп да не се отказва от борбата на Киев, като предупредиха, че прекратяването на военната подкрепа сега "ще доведе само до още по-голяма агресия, хаос и война".
"Изминахме толкова дълъг път, че би било безумно да се откажем сега и да не продължим да градим върху създадените отбранителни коалиции", каза Зеленски. "Без значение какво се случва по света, всеки иска да се чувства сигурен, че страната му няма просто да бъде заличена от картата", добави президентът на Украйна.
В обръщението си към съюзниците на Киев президентът Зеленски каза още, че потенциалното разполагане на контингент на партньорите в Украйна "е един от най-добрите инструменти", за да бъде принудена Русия да пристъпи към мир. "Нека бъдем по-практични, за да направим това възможно", каза украинският президент, цитиран от Ройтерс.
Зеленски каза също така, че лицензирането на производството американски системи за противовъздушна отбрана в Украйна може да бъде значителна част от гарантиране сигурността на страната му и е "абсолютно осъществимо".