Брюксел не дава на Варшава да прекрати предоставянето на убежище на мигрантите
Очакваме всички държави от ЕС да прилагат новото законодателство за миграцията, каза говорител на ЕК
Брюксел реагира остро на намерението на Варшава да преустанови за известен период от време предоставянето на убежище за мигрантите заради натиска по границата с Беларус.
"Очакваме всички държави от ЕС да прилагат новото законодателство за миграцията", заяви говорител на Европейската комисия в отговор на въпроси по плана на Полша.
"Държавите от ЕС имат международни задължения, включително да предоставят възможност на мигрантите да подадат молби за убежище. Новото европейско законодателство за миграцията допуска изключения, но не и по отношение на молбите за международна закрила", поясни говорителят. ЕК ще продължи да подкрепя държавите от ЕС да отговарят на такива хибридни действия, добави говорителят на ЕК, пише БТА.
Премиерът Доналд Туск обяви тези намерения в събота на заседание на управляващата дясноцентристка коалиция "Гражданска платформа", като подчерта, че трафикантите на хора, подпомагани от Беларус и Русия, "злоупотребяват с правото на убежище". Полша обвинява Русия и Беларус, че нарочно тласкат мигрантска вълна по нейните граници.
Туск предупреди, че няма да спазва и да прилага никакви европейски идеи, които застрашават сигурността на страната му, посочва германската телевизия А Ер Де. Той обяви, че ще възприеме "твърд и безмилостен подход" към проблема и че максимално ще ограничи незаконната миграция.
"Един от елементите на миграционната стратегия ще бъде временното прекратяване на правото на убежище", заяви полският премиер, цитиран от Би Би Си. "Ще поискам от Европа да признае това решение", подчерта той.
Става дума за хибридни действия, миналата година Европейският съвет осъди всякакви хибридни заплахи, включително използването на мигранти от държави извън ЕС за оказване на натиск с политически цели, отбеляза от своя страна говорителят на ЕК. Действията на Русия и Беларус са насочени срещу европейската сигурност и правим всичко, за да противостоим, добави той. По неговите думи е важно ЕС да защитава външните граници, особено с Русия и Беларус, които в последните три години са допринесли за значително напрежение с мигрантите.
Полша обаче не е сама в отпора си. На среща на Туск с чешкия премиер Петър Фиала в Прага миналата седмица и двамата лидери заявиха, че пактът за миграцията, който ЕС прие през май, е недостатъчен за справяне с мигрантските потоци, припомня БТА.
Пактът се състои от десет законодателни акта, които бяха подкрепени от по-голямата част от държавите членки на ЕС. Унгария и Полша гласуваха против целия пакет, а страни като Австрия и Словакия се противопоставиха на отделни части. Чехия, която също бе критик на пакта, се въздържа при гласуването на всичките десет документа.
Преди дни еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон съобщи, че броят на пристигащите незаконно в ЕС мигранти намалява с 40 на сто от началото на годината, а броят на връщанията нараства с 18 на сто. Въпреки това броят на молбите за убежище не спада, отбеляза тя.