"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) ще подкрепи ветото на президента върху промените в Закона за адвокатурата в частта за особения представител, заяви пред журналисти депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова и призова парламентът да се събере извънредно, за да може да поправи закона.

Позицията на "Продължаваме промяната - Демократична България" е, че в 95% от своето съдържание Законът за адвокатурата, така, както е приет, решава много съществен проблем - както на адвокатската гилдия, така и на гражданите, които ползват адвокатски услуги. Но има едни 5% в частта за особения представител, които наистина не отговорят на европейските норми, на европейското законодателство и не дават справедливост на гражданите при това определяне на техния особен представител и неговото възнаграждение, каза Бориславова, цитирана от БТА.

Заради тези 5%, които наистина не съответстват и позволяват да няма свободна конкуренция, ние ще подкрепим ветото на президента, заяви тя. И тук нашият апел е към адвокатската гилдия и към обществото да се окаже натиск върху останалите политически сили, да се съберем във ваканцията и до една седмица да решим този проблем в цялост - да приемем онези 95% плюс да оправим тези 5% в частта за особените представители, посочи Бориславова.

"Имаме правно-техническата възможност, имаме времето, нищо, че е кампания. Народното събрание може да работи и да реши този проблем до една седмица", смята тя.

На 20 септември държавният глава Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание промени в Гражданския процесуален кодекс, направени чрез Преходните и заключителни разпоредби в Закона за изменения и допълнения на Закона за адвокатурата.

На 11 септември Народното събрание прие изменения в Закона за адвокатурата, с които измени и Гражданския процесуален кодекс, и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съществено бе променен правният режим, свързан с фигурата на особения представител. Парламентът иззе от съда правомощието по определяне на възнагражденията на особените представители и ги възложи на местните адвокатски съвети, посочват от прессекретариата.

Според държавния глава това влиза в остро противоречие с правото на Европейския съюз, което забранява сдружения на доставчиците на определени услуги да определят сами цените им.

Президентът настоява народните представители да преразгледат отделни разпоредби, които създават риск необосновано да накърнят принципите на справедливия съдебен процес в разумен срок и конституционното право на защита на гражданите.

Текстовете предвиждат още, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, засегнатия интерес, условията, при които е възложено и оказано правно съдействие и защита, съдът да може да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част само по възражение за прекомерност, направено от насрещната страна, като използва критериите в наредбата по Закона за адвокатурата.