Минути след като президентът Румен Радев заяви, че резултатите от вота будят въпроси за честността му и зададе 4 въпроса по темата към кабинета и МВР, изявление по темата направи и лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. Той заяви, че "споделя тревогата" на държавния глава и се присъединява към апела му отговорните институции да изнесат всички данни и факти за това как са били проведени парламентарните избори в неделя.

"Като лидер на ДПС, представляващ близо 300 000 избиратели - българи, турци, помаци и роми, очаквам убедителни отговори от представителите на служебното правителство, МВР, както и службите за сигурност, незабавно да информират за това има ли случаи на купен или корпоративен вот, въздействие върху и чрез представители на местната власт или бизнеса, които да трябва да бъдат разследвани с цялата строгост на закона", заяви Пеевски.

"Споделям тревогата, че българската общественост не получава задоволителни отговори и нараства тревожността и недоверието, заради нагнетяваното в публичното пространство напрежение относно честността на изборите от една страна и това, че институциите не правят необходимото да осветят фактическата ситуация", допълни той.

Според лидера на ДПС-Ново начало, "колкото по-често се произвеждат избори в България, толкова повече въпроси остават неотговорени и върху вота на гражданите все още тегнат сенките на "ала-бала на изборите", скандалите с кодове, флашки и машини и търговия с гласове и влияние."

"За обществото трябва да е ясно какво, как и кога се е случило, за да можем да продължим напред и да излезем от политическото безвремие, в което неуспели в амбициите си политици, ползват страховете и опасенията на хората за старт на следващата си кампания", завършва изявлението на Делян Пеевски.

Малко по-рано в своя позиция по повод проведените предсрочни парламентарни избори президентът Румен Радев заяви, че обявяването на официалните резултати от вота, вместо да внесе успокоение в обществото, предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на вота. Държавният глава отправи и четири въпроса към служебното правителство и МВР: 

  • Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?
  • Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй?
  • Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?
  • Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?

"Очаквам убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от Министерството на вътрешните работи, както и от службите за сигурност. Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание", добави президентът.

"Въпросите, които днес зададе президентът, са тези, които си задават всички български граждани. Топката е в институциите, които трябва да дадат отговори. Както и в политическите сили, вече парламентарно представени, как ще започне Народното събрание, какви ще бъдат позициите и действията?", коментира и вицепрезидентът Илияна Йотова.