Обявяването на официалните резултати от изборите вместо да внесе успокоение в обществото, предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на вота. Това заяви в своя позиция по повод проведените предсрочни парламентарни избори президентът Румен Радев. 

Държавният глава задава четири въпроса: 

  • Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?
  • Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй?
  • Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?
  • Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?

"Очаквам убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от Министерството на вътрешните работи, както и от службите за сигурност. Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание", категоричен е президентът.

По думите на Румен Радев не може да има нито купена, нито насилена демокрация.

"Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие", заключва държавният глава.

Малко по-късно своята позиция пред журналистите изрази и вицепрезидентът Илияна Йотова, като според нея посегателството към изборите е посегателство и към националната сигурност.

"Въпросите, които днес зададе президентът, са тези, които си задават всички български граждани. Топката е в институциите, които трябва да дадат отговори. Както и в политическите сили, вече парламентарно представени, как ще започне Народното събрание, какви ще бъдат позициите и действията?", заяви Йотова.

Снимка: БТА

По думите й журналистически материали ежедневно показват, че сигналите за купуване на гласове нарастват.

"От самото начало на предизборната кампания ние питаме дали институциите ще се задоволят само с това да хващат дребните разпространители на купен вот или ще се стигне до поръчителите и до тези, които се опитват да злоупотребяват с едно от най-важните ни права, а именно правото ни на избор", допълни тя.

"Важното обаче е да не се опитваме да си заровим отново главата в пясъка. Този път заплахата за това дали България ще продължи да бъде демократична държава е много по-сериозна или ще се върнем към историята ни от 90-те години", каза още вицепрезидентът.