Според последните промени в Конституцията работата на Народното събрание е непрекъсваема и това означава, че в момента трябва да има парламентарни групи, които да отключат процеса по връчване на проучвателните мандати за правителство от страна на президента Румен Радев. Това обяви в предаването на БНТ "Денят започва" председателят на 45-ото и на 46-ото Народно събрание Ива Митева. 

"Никой не прави разлика какъв беше парламентът до промяната в Конституцията декември 2023 г. и какъв е в момента. До промяната той беше прекъсваем - разпускаше се, регистратурата приключваше, всичко се архивираше, правилникът спираше да действа. Само че след като стана непрекъсваем парламент, идеята му стана да продължи да осъществява функциите си и дейността си", започна тя.

Ива Митев е категорична, че след като парламентът е непрекъсваем, правилникът на Народното събрание действа и сега има парламентарни групи.

"Правилникът на Народното събрание не е правилник на 49-ото, 50-ото или 51-вото Народно събрание. Той е правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Така, както е устройственият правилник на Министерския съвет и той действа докато следващият не го отмени или измени", смята Ива Митева.

На въпрос от водещата дали това означава, че днес може да се счита, че има парламентарни групи и президентът може да започне консултации, тя отговори:

"За мен да. За мен, след като сме в непрекъсваем парламент, това значи непрекъснато действие на парламента. За мен включително значи, и никой не отговори на този въпрос, всички актове, закони, които са внесени до клетвата, те архивират ли се или трябва следващият парламент да се произнесе по тях, както в Министерския съвет? В момента, след избора на председател и зам.-председател, отново се поставя решение за действието на правилника. Защо парламентът продължава да работи по старите правила, по старата практика, след като той вече е с коренно различен статут? Той е непрекъсваем. Иначе остава, че непрекъсваемият парламент е станал такъв само защото те трябва да получават заплати до клетвата и да имаме два парламента от изборите до клетвата. Това е абсурдно".

Според Ива Митева е трябвало още в първия ден всички юристи в Народното събрание да се съберат и да изяснят по какви правила продължават да работят. Тя даде пример как и сега депутатите си дават реплики, дуплики, лични обяснения.

"От една страна казват, че правилникът не действа, но в следващия момент го прилагат. От една страна казват, че няма парламентарни групи, а в същото време чувам декларации от колеги от определени коалиции, които се обръщат с декларации към парламентарните групи, че даже ги и назовават поименно. Откъде знаят, че така ще се казват? Пълна каша", възмути се бившият председател на Народното събрание.

Ива Митева определи това като много важно за целия процес и отправната точка, от която е било пропуснато да се тръгне. Като основна причина тя посочи, че наличието на парламентарни групи "отпушва" процеса по връчването на проучвателни мандати за съставяне на редовно правителство.