Това са 52-годишен мъж от Нова Загора, 63-годишен мъж от с. Дойренци, област Ловеч, 35- годишен човек от Нова Загора и 59- годишна жена от Копривщица, предаде Кросс.

Участниците са получили леки наранявания в областта на лицето при ползване на автентични огнестрелни оръжия, стрелящи с халосни патрони. Пушките "Бердан - 2", образец 1869 г., както и ползваните халосни патрони, са собственост на "Ню Бояна филм" АД - София. Управителят на оръжейния склад към фирма предал доброволно пет пушки и 50 боеприпаси кал. 7.62х54, които ще бъдат подложени на тестове от служителите на служба "КОС" към ОДМВР - Стара Загора. След медицински преглед в Центъра за спешна медицинска помощ в Стара Загора четиримата пострадали са обслужени и освободени за домашно лечение, без опасност за живота.

Боевете край Стара Загора и битката за Самарското знаме преди 135 години бяха пресъздадени на поляните край Мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора", съобщиха от общината. През 1877 г., в разгара на Руско-турската война, боят е първият за Българското опълчение, което се превръща в ядрото на бъдещата Българска армия. С ентусиазъм членове на Национално сдружение "Традиция" пресъздадоха сцени от битката за града, довела до пълното му опожаряване и погубването на хиляди старозагорци, предаде БГНЕС.

Сцените се доближаваха максимално до историческата действителност, с добавка на художествени елементи за подсилване на въздействието, по думите на организаторите. Канонадата на огневата линия включваше и отделни изстрели с автомат, които бяха произведени от професионални войници, за по-голяма автентичност на усещането от боя.

Общо 4 000 халосни патрона бяха изстреляни по време на "сражението", в което участваха и 7 топа.

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров благодари на участниците за всеотдайността, с която участват в претворяването на "живата история "пред присъстващите млади хора. "Трябва българщината да се брани, трябва да се помни как заедно руси и българи са защитавали нашия град и България. Подвигът на всички, дали живота си в битката, е в основата на днешна Стара Загора, такава, каквато е", каза още кметът.

Всички участници получиха грамоти от председателя на Общинския съвет Емил Христов. Възстановката наблюдаваха бригаден генерал Петър Петров, командир на Втора Тунджанска механизирана бригада и др. Присъстваха и членовете на делегация от побратимена Самара, които са на четиридневно посещение, във връзка със 135-та годишнина от боевете за Стара Загора. Програмата на Община Стара Загора по отбелязването й ще завърши с тържествена заря-проверка на 31 юли от 20,30 ч. на площада пред общината.