След жива верига и намеса на полицията взеха втори проби от овцете във Велинград
От БАБХ съобщиха, че животните вече показват изразена клинична картина на чума
Вземането на допълнителни проби за чума по овцете във Велинград приключи успешно, след като полицията осигури достъп до стопанствата. По-рано днес жива верига от протестиращи и овцевъди спря инспекторите от Агенцията по храните, които трябваше да вземат повторните проби.
След намесата на органите на реда обаче, в присъствието на собствениците на животни, бяха взети 315 допълнителни проби от 105 овце - от всяка по три различни таргетни проби: кръв за PCR, кръвен серум и орална тампон-проба.
От БАБХ подчертаха, че "пробите са взети от официални ветеринарни лекари при спазване на всички изисквания за прозрачност, безопасност, проследимост и спазване на мерките за биологична сигурност" и в присъствието на представители на животновъдите, овцевъдни асоциации, независими експерти и медии.
Резултатите се очаква да станат ясни до седмица и трябва да препотвърдят или отхвърлят наличието на чума. До излизането на пробите стадата остават под карантина.
Ако втората проба се потвърди, животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си. Собственикът на най-голямата ферма в района Димитър Илиев обаче смята, че пробите ще бъдат манипулирани, както по думите му е станало и първия път.
Стопаните настояха всичко да се случва пред тях и да бъде стерилно, така че да няма никакво съмнение за пробите. При животновъдите вчера отиде и земеделският министър Георги Тахов, който увери, че новите проби ще бъдат пратени в чужбина. Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Заболяването не се предава на хората и няма риск за тях. От БАБХ и Министерството на земеделието обаче предупредиха, че протестиращите със стъпките си могат да разнесат заразата и по другите ферми.
"С 300 лева не можем да купим бременни животни. Разоряват те, връщат те в първи клас", коментира пред журналисти Димитър Илиев. Според него "няма как държавата да оплюе пак сама себе си и дори да има неутрална проба, пак ще бъде изкарана положителна".
"Държавата не може да работи срещу държавата. Самият министър иска незабавно да се вземат проби, за да се установи вече с втората проба заболяването и да бъдат умъртвени животните, за да не се разпространява заразата, за да не наложат санкции на българската държава, за да не се спре износът и вносът на месни и млечни продукти на държавата, понеже ще се търпят ужасно големи санкции и ние ставаме виновниците за цялата държава да бъде спрян вносът и износът", коментира още Димитър Илиев.
От БАБХ бяха категорични, че икономическите загуби за държавата биха били огромни, ако собствениците на петте животновъдни обекта, засегнати от заболяването, не съдействат на агенцията. Според д-р Даниел Денев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Агенцията, заболяването е укривано за дълъг период от време, в противоречие със законодателството.
На брифинг вчера той обясни, че огнището е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. След съмнения за наличие на заболяването в обектите, са взети 40 двойни проби на кръв и слюнка на 20 ноември. На следващия ден са взети нови 50 проби на кръв и слюнка за изследване. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за установяване наличието на антитела. Всички взети проби са положителни.
От БАБХ отбелязват още, че Националната референтна лаборатория, която е изследвала първите проби, е официално признатата Национална референтна лаборатория за Европа от 5 януари 2024 г. и е сертифицирана от Европейската комисия. Резултатите ѝ са еднозначни, окончателни и важат в целия Европейски съюз.
По-късно вечерта от агенцията съобщиха, че допълнителните 315 проби са успешно транспортирани и приети в централната приемна на Националния диагностичен център.
Процесът по приемане е извършен от тричленна комисия, съставена от експерти - ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ). Комисията е установила точно съответствие на броя на пробите с придружаващата документация, липса на счупени, разляти или повредени проби, както и пълна проследимост и правилна номерация. Пробите са с подходящо качество и годни за лабораторни изследвания. Пробите са ранспортирани в хладилни чанти и запечатани пликове, осигуряващи правилно съхранение по време на целия процес, добавиха от БАБХ.
Според агенцията от днес животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума по дребните преживни животни, а именно повишена температура, секрет от очите и общо неразположение. Ветеринарните лекари следят състоянието на животните и предприемат всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.