По план до края на тази година Националната здравно-информационна система ще бъде разработена и внедрена в пълната си функционалност. Така ще осветлим медицинските дейности. Това каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова по време на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване.

"В кратки срокове се предвижда промяна в нормативната уредба за предписване и отпускане на лекарства, като целта е електронните рецепти да станат задължителни и за "бели" рецепти, а не само за тези, които са плащат от НЗОК", допълни министър Сербезова.

"Визията за е-здравеопазване е изцяло осветляване на процесите в медицинските дейности и лекарствените процеси", каза още тя.

По думите й към момента не може да се взимат адекватни управленски решения, ако не се познават процесите.

"Необходим е надпартиен консенсус за основните приоритети в здравеопазването, устойчиво развитие и е-здравеопазване", каза още министър Сербезова.

Тя посочи, че досега е изградена базовата функционалност на ядрото на Националната здравно-информационна система, както и интеграционна среда за тестване на модулите.

"Може да се получава обратна връзка от тези, които ще използват системата", посочи още тя.

По думите й основните регистри на някои от институциите вече са интегрирани към информационната система.

"Ако лекари и медицински сестри, идващи от Украйна, искат да работят в България, ще трябва да положат държавен изпит и изпит по български език", каза още Сербезова.

По думите й в момента, заедно с Министерството на образованието и науката, са в ход съкращаване на процедурите за проверка на хорариумите на украинските специалисти.

"Разработва се механизъм за изискване на информация за имунизациите на децата, идващи от Украйна. Имунизационните календари на България и Украйна се различават и се създава възможност тези деца да имат достъп до имунизационния календар в България. За влизащите в България в условията на пандемията са въведени здравни изисквани в зависимост от страната, от която пристигат", припомни министър Сербезова.

За пристигащите от Украйна се предоставя спешна помощ при необходимост съгласно критериите за спешно състояние.

"За получаване на хуманитарна закрила за ползване на правата на здравноосигурени граждани е задействана директивата за закрила, посочи още министър Сербезова. - На границата пристигащите от Украйна получават информация как да се регистрират, за да се възползват от правата. Когато подадат заявление за получаване на статут на бежанец или на хуманитарен статут, получават достъп до здравни услуги, включително и докато тече процедурата. След получаване на статут, трябва да заплащат здравноосигурителни вноски."