Над 1000 таксиметрови шофьори блокираха АМ "Тракия" към София за неопределено време
Запитан колко време ще останат на възловия път, един от протестиращите заяви: "Може и една седмица, може и две"
Над 1000 от протестиращите таксиметрови шофьори блокираха магистрала "Тракия" от 118 до 126 километър в посока София в сряда по обед. Те пропускат само коли на специален режим и се заканват, че могат да останат там "седмица, две", ако исканията им не бъдат изпълнени.
Националният протест на жълтите коли, който днес обхвана 30 града в страната, е заради поскъпването на задължителната застраховка "Гражданската отговорност" за тях. Таксиметровите шофьори обвиняват застрахователите в картел и настояват за система "бонус-малус", както и мораториум върху ГО.
Преди да затворят магистралата, пловдивските таксисти се събраха на пред спортната зала "Чайка" на бул. "Копривщица" и се насочиха към аутобана, като преминаха през бул. "Марица юг" - бул. "Копривщица" - бул. "Шести септември" - бул. "Руски" - бул. "България" - ул. "Васил Левски" - бул. "Карловско шосе".
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
"Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента", каза за БТА Володя Домашенко, съпредседател на Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ).
По негови думи вече има опити за диалог, но позицията на застрахователите за момента не показва разбиране.
"Вчерашното изказване на председателя на Асоциацията на българските застрахователи Николай Станчев е, че ако те отстъпят и не вдигнат нашите застраховки, ще трябва да вдигнат на всички останали. В това твърдение няма никаква истина, защото икономическите показатели на застрахователните компании са по-добри в сравнение с миналата година. Приходите им са увеличени с над два процента, а разходите им са намалели с над 15 процента", допълни Домашенко.
На протеста присъства и Диян Станев, председател на Асоциацията на таксиметровите водачи. Според него, ако шофьорите на таксита "поддадат", ще се вдигнат задължителните застраховки за всички автомобили.
"Вчера имахме диалог, в който застрахователите ни изкараха някаква тяхна статистика, според която на 100 таксита 68 правят произшествия и все сме виновни ние. Те искат да ни пробват нас и ако ние поддадем, да се вдигнат застраховките и на всички коли в България", коментира Станев.
За момента нагласите на шофьорите са да останат на магистралата, докато проблемът не бъде решен.
"Един месец никой не ни обърна внимание. Срещнахме се с почти всички парламентарни групи. Всеки иска да ни помогне, всеки търси лостове и механизми. В днешния ден ще чакаме развитие. Надяваме се да има реакция, защото може да стигнем и до крайни мерки", допълни председателят на Асоциацията на таксиметровите водачи.
Протестиращите таксиметрови шофьори ще останат на магистрала "Тракия", докато не получат добра новина за връщането на старата ставка на застраховките "Гражданска отговорност", каза още Станев.
"Ние сме единственият град, в който протестът е разрешен. Лично аз и още 20-30 коли ще стоим на АМ "Тракия", докато не получим добра новина за нас. Дясната лента остава свободна за колите със специален режим. Всеки от вас сам решава дали да остане. Има осигурена вода и храна. В днешния ден забравяме кой син, червен, зелен", заяви той.
Лидерът допълни, че решението за вдигането на застраховките е картелно. "Използват ни като маша, ние сме първи и после в цялата страна ще вдигнат, за да си приберат милионите и милиардите. Днес, ако е запалена нашата къща, утре и друга къща ще пламне. Искам моите деца да живеят в България. Знам, че ще понеса много негативи, важното е да постигнем крайната цел" - каза още той.
Запитан колко време ще останат на ключовия път, друг от протестиращите заяви: "Може и една седмица, може и две".