Най-много пътни инциденти стават от човешки грешки, заяви популярният български автомобилен състезател Димитър Илиев, съветник на премиера Кирил Петков по въпросите на пътната безопасност, цитиран от БТА. Той подчерта, че по тази причина цялата учебна методология по подготовката на водачите трябва да бъде актуализирана, залагайки се на идеята за обучение през целия живот.

Димитър Илиев участва в провелата се днес координационна среща между различни отговорни институции, на която бяха обсъдени приоритетни политики в тази област и начертани конкретни стъпки за повишаване на пътната безопасност. Експертът подчерта, че вече са набелязани краткосрочни мерки, за които още днес ще започне засилен контрол. От днес започват проверки за използване на колани на задната седалка на автомобила, както и използване на специални детски столчета. Това са мерки, които веднага ще дадат резултати, смята съветникът на премиера по пътна безопасност.

За пълна нетолерантност към наглите шофьори и към тези, които съзнателно се качват зад волана след употреба на алкохол, призова още Димитър Илиев. Той допълни, че лошите пътища в страната също са причина за множество инциденти.

"За първи път виждаме много ясна заявка от изпълнителната власт, в лицето на министър-председателя Кирил Петков, че пътната безопасност е основен приоритет... Когато липсва безопасност на пътя, в много случаи тя е свързана с корупционни модели. Корупцията убива на пътя", заяви от своя страна депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев.

Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Стоян Новаков определи като основен приоритет безопасността на движението.

Димитър Илиев

Снимка: БТА

Освен трите работни групи, които сме направили, се стремим да даваме решения, които са в много по-глобален план. Идеята на транспортното министерство е да можем да регулираме и управляваме трафика по начин, който не позволява да се създават кризисни ситуации в конфликтните точки, обясни Новаков.

Ключов фактор за безопасността по пътищата е максималното дигитализиране на контролната дейност, каза заместник-министърът на електронното управление Александър Йоловски. По думите му целта е да бъде намален до минимум субективният фактор.