ЦИК обяви: 9 партии в НС, "Величие" с група от 10, мнозинството се крепи на един депутат
Само ДПС-ДПС нито губи, нито печели мандат, но Явор Хайтов заменя Ешереф Ешереф, Станислав Анастасов от ДПС-НН също излиза от парламента, а Теменужка Петкова остава без място, ако реши да се връща
ЦИК сложи точка на сагата "Парламентарни избори 2024" и обяви официално, че след ревизията в парламента влизат 9 партии и 16 нови депутати. Деветата партия, както по-рано съобщи Dir.bg по изчисленията на проф. Михаил Константинов, е именно "Величие", която твърдо има 10 народни представители.
Това става пет месеца след вота на 27 октомври 2024 г., когато партията получи 3,99% и отпадна от 51-вото НС.
Бъдещият председател на парламентарната й група - Ивелин Михайлов, бе обявен за депутат от 25 МИР-София, стана ясно от заседанието на ЦИК, излъчвано онлайн на сайта на Комисията. Тя се събра, след като следобед беше изпратено писмо от КС с решението по делото за оспорването на вота.
Съдът обяви 16 депутати за незаконно избрани, а ЦИК оповести и разпределението на депутатските мандати след преизчисляването на резултатите от изборите на 27 октомври 2024 година. Мнозинството намалява с петима депутати, но остава да се крепи на ръба - със 121 народни представители.
Само ДПС-ДПС от всички групи в парламента не губи народен представител, нито печели, но в ПГ има замяна и влиза нов депутат на мястото на Ешереф Ешереф - това е Явор Хайтов от Земеделски народен съюз, коалиционен партньор на партията на Доган в АПС.
ГЕРБ-СДС губи трима депутати и остава с 66 - така, ако министър Теменужка Петкова пожелае да напусне министерското място, тя няма да може да се върне в парламента, защото мандатът й е отменен. ПП-ДБ ще бъде с един депутат по-малко и остава с 36 народни представители.
"Възраждане" се разделят с двама - остават 33.
ДПС-НН и БСП-ОЛ остават също с по един мандат по-малко, като техният брой става съответно 29 и 19. ИТН и МЕЧ намаляват с по един, като техните парламентарни групи ще имат съответно по 17 и 11 депутати.
Кои са десетте в групата на "Величие"
Депутатите на "Величие", освен лидера Ивелин Михайлов, са бившата народна представителка от 50-ия парламент Красимира Катинчарова, ортопедът от Бургас, д-р Любиша Блажевски, Юлиана Матеева, която влиза от Варна.
Костадин Хаджийски прави пробив в бастиона на ДПС и влиза в 51-вото НС от Кърджали.
От Пловдив влиза Мария Илиева, а от Смолян - Лариса Савова. Великотърновският депутат на "Величие" е Павлин Петров. Стелиана Бобчева и Ивайло Лазаров са другите двама избраници в групата на Ивелин Михайлов.
Ето ги новите 16, които ще натискат бутоните в пленарната зала
- 2 Многомандатен избирателен район (МИР) - Бургас - Любиша Блажевски от "Величие"
- 3 МИР - Варна - Юлияна Матеева от "Величие"
- 3 МИР - Варна - Ивайло Костадинов от "Има такъв народ" (ИТН)
- 4 МИР - Велико Търново - Павлин Петров от "Величие"
- 6 МИР - Враца - Иван Клисурски от ИТН
- 9 МИР - Кърджали - Костадин Хаджийски от "Величие"
- 11 МИР - Ловеч - Илиян Илиев от "Морал, единство, чест" (МЕЧ)
- 12 МИР - Монтана - Самуил Славов от МЕЧ
- 16 МИР - Пловдив - Мария Илиева от "Величие"
- 22 МИР - Смолян - Лариса Савова от "Величие"
- 23 МИР - София - Стилиана Бобчева от "Величие"
- 25 МИР - София - Ивелин Михайлов от "Величие"
- 25 МИР - София - Явор Хайтов - "Алианс за права и свободи" (АПС)
- 27 МИР - Стара Загора - Красимира Катинчарова от "Величие"
- 28 МИР - Търговище - Ивайло Лазаров от "Величие"
- 31 МИР - Ямбол - Сейфи Сабри Мехмедали от "ДПС - Ново начало"
Кои депутати казват "сбогом" на 51-вото Народно събрание
Тримата от ГЕРБ, които напускат по силата на решението на ЦИК, са Александър Ненков, Павлин Йотов и Никола Джамбазов, който зае мястото на финансовата министърка Теменужка Петкова. Тя обаче също няма да може да се върне в парламента, ако реши да не министерства повече, тъй като мандатът е отнет.
От 51-вия парламент Светослав Тодоров и Виктор Папазов си тръгват от "Възраждане", Ивайло Митковски от ПП-ДБ, а тримата от ИТН, които ще кажат сбогом на депутатските банки, са Александър Марков, Емил Трифонов и Иван Кючуков.
Станислав Анастасов и Метин Качан са двамата народни избраници от групата на Пеевски, с които той ще трябва да се раздели. Ешереф Ешереф от ДПС-ДПС пък след преизчислението ще трябва да си тръгне, за да освободи място на Явор Хайтов.
Отиват си от НС Деян Петков и Росен Иванов от МЕЧ, а врачанският депутат Андрей Вълчев е единственият, който освобождава депутатско място от групата на БСП.
Междуинституционални войни белязаха частичното касиране на вота
Тежки междуинституционални войни белязаха пътя до окончателните резултати от касирания вот. В тях бяха замесени КС, ЦИК, "Информационно обслужване" и прокуратурата, а на финала на целия скандал се включи и парламентът.
За първи път КС касира толкова голям брой депутати - цели 16, а съдиите го обясниха с множество грешки и нарушения в почти всяка от проверените 2200 секции. В 780 от тях имаше отчетени "нула гласове" за няколко от партиите, заради липсващи бюлетини в чувалите.
Това изостри атаката на парламента срещу КС и се стигна дори до приемането на декларация, в която депутатите се опитваха да указват на конституционните съдии какво да правят и как трябва да събират допълнителни доказателства. КС беше разкритикуван и за непрозрачност, докато експертите му брояха бюлетини и преизчисляваха пренареждането след частичното касиране прекалено дълго време, според депутатите.
За забавянето и възпрепятстване на работата на КС пък председателката му Павлина Панова обвини държавни институции. Само часове преди това "Информационно обслужване" изпратиха документите от преизчисляването на резултата на Софийска градска прокуратура вместо на ЦИК и КС. Последва безпрецедентно писмо от прокуратурата, която поиска всички книжа и имена на конституционни съдии и експерти, постановявали едно или друго в хода на делото.
КС отказа да се отчита на СГП, напомни, че е независим орган и също така, че няма как да предоставя документация от неприключило дело.
Нападките между институциите породиха обществено възмущение и протести в София и няколко големи градове, организирани от "Правосъдие за всеки". На този фон мнозина анализатори и социолози предупредиха, че случилото се само ще свали още повече доверието в изборния процес и съответно - броя на гласуващите. Отново на дневен ред се чуха гласове - и от политиците, и от експертите, и от анализаторите - за спешната нужда от "пренареждане" и на Изборния кодекс.