Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. КС възлага на Централната избирателна комисия въз основа на настоящото решение да определи резултатите от изборите за народни представители, произведени на 27.10.2024 г., като обяви разпределението на мандатите и имената на избраните народни представители.

От това решение на КС следва, че съгласно новите изчисления "Величие" минава 4-процентната бариера

След преизчислението на резултатите, съдът посочва, че бариерата от четири на сто от действителните гласове, получени от гласуването в страната и извън страната без гласовете "не подкрепям никого", е 97 390,44. Решението на съда сочи, че след преизчислението партия "Величие" има 97 497 гласа. Освен това според съда увеличението е с 59 гласа в полза на "Величие".

Увеличение с 31 гласа има и за ИТН. След проверката на гласовете, "Възраждане" са с 325 358 гласа, или намаление със 108 гласа.

"Алианс за права и свободи" покачва резултата си с един глас, а МЕЧ - с 28 гласа.

Коалицията ГЕРБ-СДС има намаление с 452 гласа, а ДПС-НН - намаление с 1110 гласа, сочат изчисленията на съда.

Според решението ПП-ДБ увеличават резултата си с 11 гласа, а при "БСП-Обединена левица" има намаление с 42 гласа.

Това, че партията на Ивелин Михайлов влиза в Народното събрание обаче трябва да бъде обявено от Централната избирателна комисия, след като тя пресметне мандатите и тяхното разпределение.

Незаконен е изборът на следните депутатите, според решението на КС:

От ГЕРБ-СДС са трима: 

  • Теменужка Петкова, избрана за народен представител в Двадесет и осми изборен район - Търговищки, от коалиция ГЕРБ-СДС и Никола Тошков Джамбазов, избран за народен представител в Двадесет и осми изборен район - Търговищки, от коалиция ГЕРБ-СДС, на основание чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс на мястото на Теменужка Петрова Петкова за времето, през което изпълнява функцията на министър;
  • Павлин Йотов, избран за народен представител в Единадесети изборен район - Ловешки.
  • Александър Ненков, избран за народен представител в Двадесет и трети изборен район - София.

От АПС (ДПС-ДСП, формацията около Доган) е един:

  • Ешереф Ешереф, избран за народен представител във Втори изборен район - Бургаски.

От "БСП-Обединена левица", един:

  • Андрей Вълчев, избран за народен представител в Шести изборен район - Врачански.

От "Има такъв народ", трима:

  • Александър Марков, избран за народен представител в Тридесет и първи изборен район - Ямболски, определени за избрани с Решение №3998-НС от 31.10.2024 г. на Централната избирателна комисия за обявяване на избраните народни представители в 51-вото Народно събрание.
  • Емил Трифонов, избран за народен представител в Дванадесети изборен район - Монтана.
  • Иван Кючуков, избран за народен представител в Двадесет и пети изборен район - София.

От "ДПС-Ново начало" (на Делян Пеевски), двама:

  • Станислав Анастасов, избран за народен представител в Шестнадесети изборен район - Пловдив.
  • Метин Качан, избран за народен представител в Двадесет и седми изборен район - Старозагорски.

От ПП-ДБ, един

  • Ивайло Митковски, избран за народен представител в Трети изборен район - Варненски. 

От МЕЧ, трима

  • Деян Петков, избран за народен представител в Четвърти изборен район - Великотърновски
  • Росен Иванов, избран за народен представител в Девети изборен район - Кърджалийски
  • Борислав Петков, избран за народен представител в Двадесет и втори изборен район - Смолянски.

От "Възраждане", двама:

  • Светослав Тодоров, избран за народен представител в Трети изборен район - Варненски.
  • Виктор Папазов, избран за народен представител в Двадесет и пети изборен район - София.

Освен това Конституционният съд отхвърля исканията на народни представители от 50-ото и 51-вото Народно събрание за установяване на незаконност в цялост на изборите за народни представители, произведени на 27 октомври 2024 г.

Съдът оставя без разглеждане искането на 58 народни представители от 50-ото Народно събрание за установяване на незаконност на изборите за народни представители, произведени на 27.10.2024 г., в 15 Плевенски изборен район и в 25 София изборен район.

Конституционният съд изпраща препис от решението на Народното събрание, на Централната избирателна комисия и на вносителите на исканията.

Решението му влиза в сила от датата на постановяване, тоест днес. 

 

Хронология

Делото започна в края на ноември 2024 г. след пет жалби, които настояваха за пълна или частична отмяна на изборните резултати с мотив, че са манипулирани. Първата жалба бе внесена от ИТН, втората - от "Величие", които не влязоха "на косъм" в Народното събрание. След тях жалби подадоха депутатите от ПП-ДБ, които внесоха и искането за обявяване на вота на сдружение БОЕЦ. Под последната се подписаха депутати от "БСП-Обединена левица" и АПС.

КС назначи проверка на 2204 избирателни секции от общо 12 000 в страната. Въпреки че Изборният кодекс изисква съдът да се произнесе по подобно дело в рамките на два месеца, то продължи около пет.

Докато делото течеше, един от експертите - проф. Красимир Калинов, обяви, че за проверката пристигали чували с изборни книжа, в които бюлетините липсват. Конституционните съдии поискаха от ЦИК да преизчисли изборните резултати на база на данните от проверката, в която участваха определени от КС експерти. 

Въпросната проверка показа промени в броя на действителните гласове, разпределени по листите на партиите и коалициите, в близо половината от проверяваните секции, както и несъответствия при недействителните бюлетини в една трета от проверяваните секции.

ЦИК, от своя страна, възложи задачата на "Информационно обслужване", което по закон се занимава с компютърната обработка на изборните резултати. Държавното дружество пък обяви, че са им били пратени протоколи от секции, в които вместо гласове са вписани нули. Това се оказаха секциите, в които чувалите бяха празни или частично празни. След това "Информационно обслужване" се обърна към прокуратурата за това, че в седем секции липсват бюлетини и е въведено числото нула като общ брой на гласовете от тях. Прокуратурата пък изиска от Конституционния съд всички книжа, свързани с делото.

Стигна се и до безпрецедентното изявление на председателя на КС Павлина Панова, която каза, че държавни институции саботират завършването на делото, като бавят предаването в съда на преизчислените изборни резултати.

В парламента бяха изслушани представители на ЦИК и "Информационно обслужване", както и експерти по делото, а депутатите приеха декларация с искане КС да публикува материалите по делото. В крайна сметка държавното дружество "Информационно обслужване" предаде вчера на КС преизчислените резултати от изборите.

Целият този институционален хаос обаче доведе до протест в София и няколко града в страната, минали под надслов "КОЙ блокира Конституцията". Според анализатори, независимо от решението на съда, доверието на обществото в изборния процес е нарушено, а политическите сили заговориха и за поредната промяна на Изборния кодекс.