"Политико": Захариева е вероятният еврокомисар по управление при кризи и хуманитарна помощ
Кои са другите имена, които Урсула фон дер Лайен може да избере за екипа си
Екатерина Захариева с голяма вероятност ще стане комисар в новата Еврокомисия с ресор управление при кризи и хуманитарна помощ, прогнозира "Политико", като обосновава това по следния начин: това е обосновано предположение, защото България не участва в надпреварата за нито един от ключовите постове в ЕК.
България предложи две имена - на жена и на мъж - Захариева почти сигурно ще получи мястото, тъй като председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен се нуждае от повече жени, за да има балансиран по пол екип. Според редица публикации по темата в западната преса именно стремежът към баланс между половете сред еврокомисарите е един от големите проблеми на фон дер Лайен при съставянето на екипа й.
Преди да бъдат раздадени ключовите постове в следващата Европейска комисия, Брюксел е пълен със спекулации за това кой каква роля ще получи, пише "Политико".
Привличането на голям ресор дава на европейските столици власт над ключови решения: Как Брюксел ще направи Европа по-конкурентоспособна? Колко ще бъдат смекчени целите на ЕС в областта на климата, за да се успокоят разгневените фермери? Колко бързо ще се ЕС ще отвори вратата си за повече държави?
Въз основа на десетки разговори със служители от Европейската комисия, Европейския парламент и Европейския съвет, както и от както и с официални лица в различни европейски столици (плюс някои творчески подходи в редакцията), това е обоснованото предположение на "Политико" за това кой какво ще получи, пише изданието, като прави уговорката, че сложният пъзел далеч не е завършен и ще се променя до последната минута.
Обявяването е предвидено за сряда. Фон дер Лайен трябва да се ръководи от географския баланс, политическия баланс и баланса между половете. Европейските лидери също така силно лобираха пред нея, за да са сигурни, че техният кандидат за еврокомисар ще получи добър ресор. Междувременно различните политически фракции, които подкрепят фон дер Лайен в Европейския парламент, ще се стремят да получат гаранции, че техните политически семейства ще имат достатъчно влияние в следващия ЕК.
Ето защо фон дер Лайен държи картите си скрити, оставяйки дори бъдещите комисари в неведение относно техните следващата работа, пише "Политико".
Ето кои са другите еврокомисари според "Политико":
Тиери Бретон (Франция) - Изпълнителен вицепредседател за промишлеността и стратегическата автономия
Защо: Отношенията между Бретон и фон дер Лайен не винаги са били най-лесни и се влошиха, когато Бретон открито я нападна по време на предизборната кампания за Европейски парламент. Като отплата тя вероятно ще му даде по-малък портфейл, отколкото той би желал. Въпреки това Бретон е възприеман като човек, който постига резултати. Неговата висша роля представлява не само либералите, но и тежестта на Франция в ЕС (въпреки че президентът Еманюел Макрон е отслабен във вътрешен план след изборите във Франция).
Рафаеле Фито (Италия) - Изпълнителен заместник-председател по въпросите на сближаването, икономиката и възстановяването след пандемията
Защо: Този пост за член на твърдодясната група на Европейските консерватори и реформисти ще бъде чувствителен за социалистите и либералите в Европейския парламент. Все пак има увереност, че в крайна сметка те ще се съобразят с избора, защото фон дер Лайен отдавна се опитва да успокои италианския премиер Джорджия Мелони. Поставянето на Фито начело на фонда за възстановяване след пандемията и на регионалната икономическа политика на ЕС (кохезия на жаргона на ЕС) дава на Италия отговорността за ключови части от бюджета на ЕС.
Валдис Домбровскис (Латвия) - Изпълнителен заместник-председател по въпросите на разширяването и възстановяването на Украйна
Защо: Домбровскис е тежък кадър на Европейската народна партия, който през целия си мандат в ЕК е събирал икономически портфейли. Той също така е в челните редици на подкрепата на ЕС за Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия в страната. Този портфейл би съчетал икономическия му опит с политическата му съобразителност. Тоест, ако другите държави не смятат, че Балтийските държави са свръхпредставени в тази област, след като и латвиецът Домбровскис, и естонката Кая Калас са начело на Европейската комисия. Уравновесеният Домбровскис също би могъл да бъде претендент да получи политически чувствителния ресор "конкуренция".
Марош Шефчович (Словакия) - Изпълнителен заместник-председател по въпросите на администрацията и междуинституционалните отношения
Защо: Шефчович бавно, но сигурно се издига в Европейската комисия, откакто стана комисар през 2009 г. Фон дер Лайен го възприема като стабилна и надеждна фигура, поради което той вероятно ще остане изпълнителен заместник-председател (което ще успокои социалистите). Но този път политическите карти са раздадени по-зле за него. Вътрешнополитическата ситуация в Словакия вероятно ще струва скъпо на Шефчович (неговата партия "Смер" вече не е в групата на социалистите в Европейския парламент). Тъй като Тереза Рибейра (вж. по-долу) е най-добрият социалист в комисията, портфейлът на Шефчович ще бъде по-малко значим и ще включва редица технократски досиета, въпреки че той потенциално би могъл да сподели част от бюджетния портфейл с полския депутат Пьотр Серафин (вж. по-долу).
Тереса Рибера (Испания) - Изпълнителен заместник-председател за екологичен и цифров преход
Защо: Испанската кандидатка ще бъде единствената социалистическа сила в ЕК. Благодарение на опита си в областта на климата тя бе избрана още в самото начало за ръководител на изпълнението на "зелената сделка" на ЕС. В същото време тя усилено лобираше за по-хоризонтален ресор с по-далечни и по-икономически компетенции, като например надзора на цифровия преход. Това съвпада с амбицията на фон дер Лайен за Чиста индустриална сделка. Консерваторите от Европейската народна партия обаче се обявиха против твърде голямата роля на Рибейра в областта на климата. Нейното име се споменава и за ресора "конкуренция", както съобщи в. "Файненшъл Таймс" в петък.
Кая Калас (Естония) - Върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност
Защо: Вече избрана от лидерите на ЕС за следващ ръководител на външната политика, бившата министър-председателка на Естония е противник на Русия, който се смята за подходящ за ролята в географски, политически и дипломатически план.
Магнус Брунер (Австрия) - Комисар по финансовите услуги
Защо: Австрийският министър на финансите, който произхожда от същата политическа фамилия като фон дер Лайен, има солиден икономически опит и е смятан за надежден и опитен политик. Това го прави подходящ кандидат за работа с деликатни проблеми в областта на финансовите услуги, включително дългоочакваните усилия за укрепване на съюза на капиталовите пазари. Той обаче е другият кандидат, който вместо това може да получи портфейла за конкуренцията.
Хаджа Лабиб (Белгия) - Комисар по вътрешните работи
Защо: Телевизионната водеща, станала белгийски външен министър, не е смятана за най-надеждния и опитен политик в родината си. Но Белгия, която пропусна крайния срок за номиниране и беше последната страна, изпратила кандидатура на фон дер Лайен, няма да получи празен портфейл, тъй като беше една от малкото страни, изпратили жена. Опитът на Лабиб като външен министър и това, че е от страна, известна със сложната си политика, може да ѝ помогне да представлява блока в страните извън ЕС и по деликатния проблем с миграцията.
Дубравка Шуица (Хърватия) - Комисар по демографията и правосъдието
Защо: Хърватският еврокомисар, която е от ЕНП на фон дер Лайен, е смятана за стабилен и надежден комисар. Традиционно действащите комисари сменят ресорите си, но Шуица желае да продължи да работи по демографията. Нейният настоящ ресор "Демокрация и демография" ще получи тласък по време на втория мандат на фон дер Лайен, а името на Шуица се спряга за няколко ресора, включително за Средиземноморието, но тя може да получи шанс да се справи и с трудните въпроси, свързани с върховенството на закона в Европа.
Костас Кадис (Кипър) - Комисар за Средиземноморието
Защо: Кипър активно лобираше за получаване на новосъздадената длъжност комисар за средиземноморската политика на ЕС. Кадис, който неотдавна беше министър на земеделието, развитието на селските райони и околната среда, е смятан за човек, който може да се справи с тази задача. Ключов въпрос обаче ще бъде какъв точно ще бъде мандатът на новия средиземноморски комисар и дали човекът, който го получи, ще разполага с достатъчно правомощия, бюджет и държавни служители в Европейската комисия. Алтернатива за Кадис би могъл да бъде ресорът "околна среда".
Йозеф Сикела (Чешка република) - Комисар по въпросите на енергетиката
Защо: Сикела, понастоящем министър на промишлеността и търговията на Чехия, стана известно лице в Брюксел, когато трябваше да преодолее различните позиции в ЕС по отношение на енергийната криза по време на чешкото председателство на Съвета на ЕС през 2022 г. На една от пресконференциите Сикела носеше бял суитчър с надпис: "Ще свикаме толкова енергийни съвети, колкото е необходимо".
Дан Йоргенсен (Дания) - Комисар по международната политика в областта на климата
Защо: През последните две години Йоргенсен е начело на датското министерство, отговарящо за сътрудничеството за развитие и глобалната политика в областта на климата. Макар че опитът на Йоргенсен би могъл да му позволи да се бори и за портфейл в областта на енергетиката и климата, опитът му като бивш министър на климата е идеален за портфейл, свързан с международните аспекти на политиката на ЕС в областта на климата. Той е смятан за доверена ръка в ООН, като азербайджанското председателство на COP29 го помоли да ръководи консултациите тази година по най-тежкия въпрос на конференцията: определяне на нова цел за финансиране на борбата с изменението на климата за бедните страни.
Хена Виркунен (Финландия) - Комисар по въпросите на технологиите
Защо: Бившият министър на образованието е работила по няколко важни задачи в областта на технологиите и иновациите като законодател на ЕС. Хелзинки е представил Виркунен на фон дер Лайен като идеалния кандидат за съчетаване на цифровия преход с желанието на ЕС да стане по-конкурентоспособен.
Апостолос Цицикостас (Гърция) - Комисар по въпросите на транспорта
Защо: Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис даде ясно да се разбере, че очаква важен портфейл в замяна на това, че ще помогне на фон дер Лайен да получи още пет години мандат. Наблюдението на транспортния ресор може да бъде от ключово значение за подпомагането на гръцката корабоплавателна индустрия. Ако транспортът сам по себе си не е достатъчен, за да задоволи Мицотакис, Цицикостас би могъл да отговаря за регионалното развитие, особено предвид опита му в Европейския комитет на регионите.
Оливер Вархеи (Унгария) - Комисар по въпросите на многоезичието, образованието и спорта
Защо: Вархеи, който от 2019 г. е комисар по въпросите на съседството и разширяването, е противоречив в Брюксел и конкретно в Европейския парламент (той нарече евродепутатите "идиоти"). Отношенията между Брюксел и Унгария също така достигнаха ново дъно след самообявилите се "мирни мисии" на унгарския лидер Виктор Орбан в Киев, Москва, Пекин и Вашингтон. Ако Вархеи не премине изслушването в Европейския парламент, Унгария ще трябва да изпрати друг кандидат.
Майкъл Макграт (Ирландия) - Комисар по въпросите на иновациите
Защо: Като фискален консерватор, бившият ирландски финансов министър беше претендент да контролира разходите на страните членки на ЕС като комисар по бюджета. Според близки до него служители това е бил един от предпочитаните му ресори. Но собствената му национална партия, която гласува срещу преназначаването на фон дер Лайен, не му направи услуга и може да допринесе за това той да получи по-малко значим ресор. Риболовът може да бъде вариант, въпреки че това може да се окаже трудно предвид дискусиите, които ЕС ще води с Обединеното кралство по отношение на риболова след Брекзит. Ирландия би предпочела да получи портфейл, свързан с научните изследвания или иновациите.
Андрюс Кубилюс (Литва) - Комисар по сигурността, отбранителната промишленост и космическото пространство
Защо: Фон дер Лайен посочи, че би имало смисъл новосъздаденият пост на комисар по отбраната да бъде даден на някой от Централна или Източна Европа. Евродепутат, специализиран в областта на външните работи, Кубилюс е опитен политик с над петгодишен опит като министър-председател в два отделни случая. Той се ползва с голямо уважение, тъй като преведе Литва през финансовата криза от 2008 г. Кубилюс също така е изразявал подкрепа за Украйна. Той подчерта необходимостта от постоянна военна подкрепа за Киев, като се застъпи за план, според който западните съюзници ще отделят 0,25% от БВП, за да помогнат Русия да бъде победена на бойното поле. Той също така призова Москва да плати сметката за възстановяването на Украйна, като се използват всички замразени руски активи. Във Вилнюс той предложи създаването на правителствен отдел или министерство, изцяло посветени на въпросите на Украйна.
Кристоф Ханзен (Люксембург) - Комисар по земеделието
Защо: Европейската народна партия (ЕНП) се интересува от портфейла "селското стопанство" и Хансен е естествено подходящ за тази длъжност. Той произхожда от земеделско семейство, а братовчедка му Мартина Хансен е министър на земеделието на Люксембург. Като член на ЕП той води преговорите по новите правила на ЕС за обезлесяването и работи по насочването на националните планове за селскостопанската политика на ЕС. Представителят на Люксембург също така ще бъде разглеждан като чувствителен избор за различните политически групи и лобита в опита на фон дер Лайен да деполяризира бойното поле в областта на селското стопанство, като внася своя опит по въпросите на околната среда и търговията. Хансен се смята за силна кандидатура, която потенциално би могла да му донесе и портфейла за търговия.
Глен Микалеф (Малта) - Комисар по въпросите на равенството, младежта и осигуряването на справедливост между поколенията
Защо: Микалеф се смята за един от най-слабите кандидати, тъй като никога не е заемал политически пост. Има и други недостатъци: Малта (както и други страни) отказа да изпрати жена в Брюксел, за да постигне целта на фон дер Лайен за балансирана по пол Еврокомисия, а освен това е най-малката страна в блока. С председателя на Европейския парламент Роберта Мецола островът вече има висш пост в Брюксел, поради което Микалеф вероятно ще получи един от по-малко важните ресори.
Вопке Хукстра (Нидерландия) - Комисар по въпросите на търговията и икономическата сигурност
Защо: В речта си в известния технически университет в Айндховен миналата седмица Хоекстра сякаш кандидатства за поне четири различни длъжности: от индустриалната политика до бюджета. Може би ще трябва да се задоволи с търговията. И все пак не се заблуждавайте, че по-малко отворена търговия вероятно означава повече работа за комисаря. Хоекстра ще има много припокриващи се дейности в областта на конкуренцията, регулирането на климата и икономическата сигурност. Бившият нидерландски министър на финансите и външните работи има управленски качества, тъй като преди да се занимава с политика, е работил в McKinsey и Shell. Селското стопанство би могло да бъде алтернативен ресор, въпреки че това би поставило Нидерландия във вътрешнополитически деликатно положение, тъй като страната е изправена пред големи фермерски протести.
Пьотр Серафин (Полша) - Комисар по бюджета
Защо: Има много претенденти за бюджетния ресор, тъй като блокът се подготвя за грандиозна борба за следващия си седемгодишен план за разходите, в който всяка страна иска да отрази собствените си приоритети. Но Серафин има някои предимства. Той има зад гърба си политическата тежест на полския премиер Доналд Туск, тъй като в продължение на години е бил негова дясна ръка. Туск, който помогна на фон дер Лайен да получи втория си мандат и има тежест в ЕНП, може да поиска ключов ресор. Като бивш началник на кабинета на Туск по времето, когато той беше председател на Европейския съвет, Серафин също така знае как да се справя с различните столици, което е ключов фактор за постигане на бюджетно споразумение.
Мария Луиш Албукерке (Португалия) - Комисар по въпросите на риболова
Защо: Албукерке, бивш министър на финансите и държавен служител от кариерата, би могъл да заеме редица длъжности. Риболовът е една от тях, въпреки че тя е фаворит на някои от служителите на Комисията за ресора "Финансови услуги" (и според служители тя е в отлични отношения с Джон Бериган, високопоставен служител в Генерална дирекция "Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари"). Лисабон се стреми към икономически ресор и би могъл да получи и ресор "Конкуренция" или "Единен пазар", особено ако Албукерке докладва на важен изпълнителен заместник-председател като Домбровскис.
Роксана Мънзату (Румъния) - Комисар по заетостта, социалните права и жилищното настаняване
Защо: Портфейлите за жилищно настаняване и социални права ще бъдат поверени на социалист - знак за това, че левоцентристите включиха тези въпроси като основни точки в предизборния си манифест. Като се има предвид ограниченият брой на социалистическите кандидати, Мънзату може да получи поста, като по този начин Румъния ще бъде възнаградена за това, че е преминала от мъж към жена (и по този начин ще помогне на фон дер Лайен да постигне целта си за балансирана по пол Комисия). Ролята ѝ на бивш министър на европейските фондове засяга няколко области на политиката. Алтернатива би могла да бъде по-предприемачески или икономически ресор.
? (Словения) - Комисар по въпросите на здравеопазването
Защо: Томаж Весел, избраникът на Словения за европейски комисар, оттегли кандидатурата си в петък след натиск от страна на фон дер Лайен да предостави кандидатури на жени. Ресорът на Словения ще зависи от кандидата, който ще го замести. Здравеопазването би могло да бъде една от опциите, както и управлението на кризи и хуманитарната помощ.
Йесика Росуол (Швеция) - Комисар за вътрешния пазар
Защо: Макар че според слуховете Росуол ще получи и ресор вътрешни работи, изглежда малко вероятно Швеция да получи нов мандат за този ресор, след като комисар Ива Йохансон го заемаше през първия мандат на фон дер Лайен. Стокхолм се стреми към икономически ресор и ще бъде възнаграден за това, че е изпратил компетентна жена в Брюксел. Недостатък на нейния важен ресор "вътрешен пазар" може да бъде шведската позиция спрямо Китай, тъй като тя се смята за ястребска.