Хеликоптери "Кугар" и Ми-17 от състава на Военновъздушните сили започнаха да гасят огъня в зоната на инцидента в района на Елин Пелин. Хеликоптерите, които са снабдени с окачен съд тип "бамбибак", обливат с вода засегнатите участъци, предава БНТ.

На борда на "Кугар" е и координатор от службите за пожарна безопасност.

Вижте всички снимки ТУК>>>

Операцията ще се съобрази обстановката с безопасността на вертолетите, защото фойерверки продължават да летят, заяви комисар Кирил Желев от дирекция "Специални операции и борба с тероризма", началник на отдел на звеното, което отговаря за противодействие на бомбения тероризъм към МВР, цитиран от "Булфото".

Снимка: BulFoto

Част от военната техника е влязла на мястото на инцидента, друга е в очакване да се включи. Има и линейки.

Снимка: BulFoto

Малко по-рано днес бе извършен разузнавателен полет, след който бе преценено, че има възможност за осъществяване на погасяване от въздуха.

Снимка: BulFoto

Вътрешният министър Калин Стоянов съобщи рано сутринта, че един от складовете, в който има около два тона тротилов еквивалент, не е засегнат и че хеликоптер ще направи облитане, за да види дали е безопасно да започне охлаждането му.

Снимка: BulFoto

"Продължаваме да гасим и в момента на място. Беше въпрос на оценка на риска за хеликоптерите, които гасят - Ми-17 и Кугър. Започнаха от по-голям периметър и постепенно стесняваме кръга. Адмирации за ВВС, техните екипажи на хеликоптерите. Има координатори от ГДПБЗН, целта е да се стеснява периметърът, да се гаси, за да може екипите на пожарната да влязат, окончателно да загасят пожара и да започнат спасителни действия", каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в интервю пред БНР.

"Задействани са всички водопреносими модули, за да се предотвратят всякакви последици от ситуацията. В момента не е необходимо да се влиза пак", обясни адмиралът, след като вчера на два пъти с бронирани машини на военна полиция "Пустинна котка" са се приближили до взривения склад за фойерверки в Елин Пелин.

 

При първото навлизане в основното огнище са били адмирал Ефтимов, бившият министър на МВР, депутат и експерт по взривовете Валентин Радев, бригаден генерал Сотиров, шеф военна полиция и служител на фирмата. Целта е била да огледат и дали може да се започнат спасителни действия на хората в неизвестност.

"След като дойде специализираната техника на военна полиция, започнахме обсъждане на обстановката. Преценихме степента на риска, много помогна Валентин Радев и решихме да спрем, първо, газоподаването от магистрален газопровод, взехме екипа и го спряхме. Опитахме да се приближим на максимално безопасно разстояние на склада за фойерверки и да преценим дали е възможно да се предприемат спасителни действия за хора", разказа адмирал Ефтимов.

Собственикът на склада е пристигнал по-късно и е споделил, че синът му е в района с други близки.

 "Решихме да направим още един подход, за да се увери, че всичко, което е възможно, е направено и той се увери, че няма шанс да се извършат допълнителни действия. Специализираните органите говориха с него и ние също. Държеше се човекът, никой да не е неговото място, адмирации за неговата устойчивост. Обясни ни каква е конструкцията на складовете, което допълнително ни даде информация за безопасността, беше конструктивен и адекватен", сподели адмиралът.

И допълни: "На място пораженията са големи, има вторични пожари, изтичане на газ в системата, там и гореше. При тази обстановка преценихме, че по-навътре влизане не е обосновано и се върнахме, и доложихме на премиера".

 

Адмирал Ефтимов каза, че в момента военните имат 2-3 хеликоптера, оперативни, и има още пет на ремонт в различни страни в Европа. "Надявам се до края на годината хеликоптерната ни авиация да стигне ниво като през 2004 г., това отнема време, а природата не чака", надява се адмирал Ефтимов.

Очаквам бързо разследване и изясняване на причините за случая с трагичния инцидент със складовете за фойерверки край Елин Пелин, каза президентът Румен Радев пред журналисти в Париж, цитиран от БТА.

Държавният глава изказа съболезнования за семействата на доц. Петър Шишков от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски" и на всички пострадали в трагичния инцидент със складовете до Елин Пелин.

Винаги с боравене с опасни материали трябва да се спазват мерките за безопасност, каза Радев. Той призова всички, които в България имат досег с опасни материали, да спазват всички необходими правила и наредби за безопасност, добави той.

Междувременно данните от мобилната лаборатория в района са показали фини прахови частици над нормите. Пикът им е бил около 8:00 часа сутрина - с около 20 микрограма над средната норма. 

"Като цяло инцидентът увеличи фоновото замърсяване във въздуха, но не в нива, които са толкова опасни. Те са опасни за хора, които са с повишена чувствителност - това са хора, които имат хронични белодробни заболявания, както и хора, които са в напреднала възраст и с намалени функции на белия дроб или на сърдечносъдовата система. Това са двете системи, които имат малко по-висок риск. За тях, ако те имат оплаквания, това, което съветвам е, отрано да стигат до лекар, за да не се чака да се развиват нещата по- до късно. Със сигурност, след приключването на пожара, в рамките на около 12 до 15 часа фоновото замърсяване изчезва, защото тези частици падат на земята", каза Александър Симидчиев- пулмолог, цитиран от БНТ.

От АПИ пък съобщиха, че до неделя - 28 юли, е ограничено движението и в двете посоки по пътя III-105 Елин Пелин - гара Елин Пелин, а обходният маршрут е през село Лесново.

Снимка: BulFoto

На този фон одеяла, храна и вода предоставиха от Българския червен кръст (БЧК) на засегнатото население и на евакуираните жители на Елин Пелин, съобщиха от организацията, цитирани от БТА.

От бедствения резерв на организацията бяха предоставени 220 одеяла и подкрепителни закуски. Повече от 1500 бутилки по 1.5 л. минерална вода беше раздадена на нуждаещите се и на специализираните екипи, осигуряващи периметъра и работещи в района на взривовете.

Снимка: БТА

Два екипа от 12 души доброволци и служители на Българския Червен кръст са се отзовали на терен след избухването на първия взрив в складовете за фойерверки.

Националната складова база на БЧК в с. Лозен беше отворена, и при необходимост, имаше възможност да бъдат предоставени и легла, и др. материали.

Екип от трима психолози на БЧК също беше в готовност да започне работа на терен и да оказва първа психологическа помощ.

Снимка: БТА

Българският Червен кръст поддържа постоянна връзка с Община Елин Пелин и с представители на отговорните институции и при възникване на необходимост, има готовност да продължи да оказва подкрепа на засегнатото население, посочват от БЧК.