Неравната битка с огнената стихия у нас продължава. Следобед пожарът в района Струмяни, заради който вчера бе обявено бедствено положение, а хората от две села бяха евакуирани, пак се разгоря. Продължава да бушува и друг голям пожар - в симитлийското село Сенокос, чиито жители също бяха евакуирани. В област Благоевград има общо три големи пожара, някои от които подлежат само на гасене от въздух. Областният управител Георги Динев определи ситуацията като екстремна. От Министерството на отбраната пък съобщиха, че пожарът в полигон "Корен" от по-рано днес е възникнал в резултат на стрелбите по време на провеждащата се там тренировка "Тракийска пепелянка".

Снимки от огненото бедствие ВИЖТЕ ТУК >>> 

В голямата част фронтът на пожара в Малешевска планина е овладян, но има едно място, което в момента не може да се достъпи, съобщи на брифинг директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. 

На територията на област Благоевград има общо три активни огнища, които директорът на Югозападно държавно предприятие инж. Валентин Чамбов определи като големи пожари. 

Пожарът, който избухна този следобед при симитлийското село Сенокос, навлезе в горските територии и бързо стана върхов, като в момента горят иглолистни култури, посочи инж. Чамбов. На място има голям брой пожарникари, горски служители и доброволци, но при положение, че пожарът е върхов, няма как да бъдат ползвани на терен. Четири къщи в селото са изгорели, пета е спасена от горските служители.

Евакуация е направена на жителите на селото, няма пострадали, каза областният управител на Благоевград Георги Динев.

Пожарът край Сенокос

Снимка: БТА

Сега разчитаме на летателната техника, един хеликоптер обливаше пожара в община Симитли, сега двата шведски самолета, изпратени по линия на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, гасят на място, стана ясно на брифинга. Предстои разстановка на силите и техниката във връзка с трита активни пожара.

Отново се е разгорял пожарът в Малешевска планина и отново село Кърпелево в община Струмяни е застрашено, каза още областният управител на Благоевград.

Продължава борбата и с огнената стихия на българо-гръцката граница в планината Славянка.

Три пожарни автомобила и три екипа на ЮЗДП, както и доброволци, са при пожара в Симитлийско. За момента те не могат да се ползват активно, тъй като пожарът е върхов, посочи инж. Чамбов. По думите на областния управител Георги Динев поради това, в зависимост от ветровете, съществува риск за хората. За момента този пожар ще премине единствено към гасене по въздух, допълни той.

Пожарът край Сенокос

Снимка: БТА

Предстои да се направи координация за работата на летателните машини на пожара, с тях пътува и диспечер, който ги насочва, могат да гасят заедно хеликоптер и самолети, ако е екстремна ситуацията - в момента мисля, че е точно такава, каза още Георги Динев. 

Военнослужещи се включиха в гасенето на пожара на полигон "Корен"

Военнослужещи от Военновъздушните сили (ВВС) и Сухопътните войски участват в гасенето на пожар, възникнал на полигон "Корен" в близост до хасковските села Елена и Корен, съобщиха от Министерството на отбраната. 

В погасяването на огъня участват два модула - единият от ВВС, и другият - от Сухопътните войски. Гасенето на пожара се извършва съвместно с екипите на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Хасково.

На полигона в момента се провежда учение с чуждестранни военнослужещи, участват и самолети, каза по-рано за БТА кметът на село Брягово Делчо Митев. От Министерството на отбраната съобщиха, че пожарът е възникнал този следобед в резултат на стрелбите по земна цел по време на провеждащата се съвместна тренировка "Тракийска пепелянка".

Предприемат се мерки за ограничаване на огъня и недопускане на по-нататъшното му разпространение. Прекратено е изпълнението на стрелбите, уточниха от министерството. 

2000 декара горски фонд обхвана пожарът край Панагюрище

Около 2000 декара горски фонд е обхванал пожарът край Панагюрище, който се разгоря днес следобед в землищата на селата Баня, Оборище и град Панагюрище, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов.

Той уточни, че на този етап не може да се каже, че огънят е локализиран, но не се разраства. На място са изпратени екипи от всички районни противопожарни служби от Пазарджишка област - Пазарджик, Велинград, Пещера, Стрелча, Панагюрище, Септември, Батак и Ракитово.

В овладяването на огъня участват представители на горски стопанства, на доброволното формирование в Панагюрище и доброволци от местното население. Има джипове и високопроходима техника. Осигурена е водоноска от Община Панагюрище, а с тежка верижна техника, предоставена от "Асарел Медет", се прокарват просеки за локализиране на огъня. Със съдействието на областната администрация е предоставен дрон за наблюдение от въздуха, добави Стоянов.

Поривистият вятър, който често сменя посоката си, създава трудности за борбата с пожара. 

Говорителят на полицията Мирослав Стоянов обяви, че пожарът край Баня е предизвикан от самозапалил се комбайн по време на жътва, предаде БТА. Установен е извършителят, а Районната прокуратура в Панагюрище е образувала досъдебно производство по случая.

Машината е пламнала по време на работа заради техническа неизправност. Собственикът на нивата е осигурил допълнителна специализирана техника и гасителни средства на мястото, но заради поривистия вятър огънят се е прехвърлил в съседна нива и стърнища

Шест екипа на пожарната и булдозери се борят с пожарът край село Царацово

Пожарът в пловдивското сметище край село Царацово е обхванал 15-20 декара, шест екипа на пожарната и булдозери се борят с огъня. Това коментира пред журналисти областният управител на Пловдив Христина Янчева. По думите ѝ се очаква и инженерна техника, която да запръсти сметището, за да не се разпространява огънят. От едната страна вече е ограничен, заяви тя.

Пожарът край село Царацово

Снимка: Областна администрация - Пловдив

Към момента няма данни за състоянието на въздуха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), тъй като първите резултати ще бъдат получени около 21:00 часа. Облакът върви към Стамболийски и една мобилна станция е заложена именно там, а другата е в с. Радиново, посочи Янчева. По думите ѝ ситуацията се овладява, екипите се борят. От Пловдив пристигат водоноски.

"Засега пожарът е в района на сметището. Първите мерки са да не допуснем разпространението му към населени места и земеделски земи", каза зам.-директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Пловдив главен инспектор Димитър Бришимов. По думите му в момента гори по откос, който не е добре уплътнен и ще трябва да се запръсти.

Булдозер запръстява чрез избутване на пръст върху горящите участъци, обясни зам.-кметът по екология на Пловдив Иван Стоянов. Той посочи, че пламъкът не гори в дълбочина, затова са успели да ограничат периметъра, но гасенето може да отнеме няколко дни.

Пожарът в регионалното депо за неопасни отпадъци до село Цалапица, община "Родопи", възникна около 17:20 днес. Огънят бе установен след извършване на видеонаблюдение в реално време. Екип на Сектор "Специализирани оперативни дейности" към РДПБЗН-Пловдив, който е на терен на сметището, прави замерване по дирята на облака, като към момента не са отчетени опасни стойности за населението.

Пожарът в гората край оряховското село Остров е тръгнал от възпламенени сухи треви в пасище

Пожарът, изпепелил над 300 дка широколистна гора в землището на село Остров, е тръгнал от възпламенени сухи треви в пасище, съобщиха от Северозападното държавно предприятие във Враца, в чиито обхват се намират изгорелите гори. След тревите огънят е преминал в стари лозя и постепенно е обхванал държавни горски територии.

Пожарът край село Остров

Снимка: СЗДП-Враца

За пожара съобщиха вчера от Областната дирекция на МВР-Враца. По данни от СЗДП-Враца са изгорели 301 дка смесена широколистна гора и около 70 дка лесонепригодни площи.

В потушаване на огъня са участвали трима горски служители, четирима пожарникари с две пожарни коли и 15 доброволци - жители на селото. Щетите са в процес на изясняване, като по случая е заведено досъдебно производство.

Това е втори голям пожар, вилнял на територията на предприятието във времето 29-30 юни, казаха още от СЗДП-Враца. При първия, който е бил във видинско, са изгорели 349 дка гори, от които 43 дка са държавни горски територии.

За БТА от СЗДП-Враца съобщиха, че в момента обстановката е спокойна, пожари на територията на предприятието възникват постоянно, но бързо се овладяват.