Президент и премиер заедно почетоха 3-ти март
България чества днес Националния си празник - Трети март. С тържествена церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин в София започна отбелязването на 132-та годишнина от Освобождението.
В церемонията участва президентът и върховен главнокомандващ Георги Първанов. Държавният глава прие строя на почетния караул, построен в чест на 3 март, и поздрави гвардейците. Трибагреникът беше издигнат под звуците на националния химн и топовни салюти. Президентът Георги Първанов поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин. Церемонията завърши с тържествен марш на гвардейците.
На церемонията присъстваха също председателят на парламента Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов, президентът /1990-1997/ Желю Желев, депутати, министри, националният омбудсман Гиньо Ганев, висши военни, представители на Българската православна църква и на Главното мюфтийство, дипломати, военни аташета, граждани.
С военен ритуал и общоградско поклонение пред паметника "Майка България" бе отбелязан Националният празник - Трети март, във Велико Търново. Тържеството започна с официална церемония за издигането на българския трибагреник пред сградата на общинската администрация. Представителна част на Националния военен университет "Васил Левски" отдаде военни почести пред паметта на загиналите за свободата и независимостта на България. Венци и цветя бяха поднесени от името на държавни институции, обществени организации и граждани.
Изследователката от Регионалния исторически музей Тодорка Драганова припомни за БТА малко известният факт, че за първи път Денят на Освобождението на България е отбелязан във Велико Търново на 19 февруари /по стар стил/ 1880 г. по инициатива на депутатите от Учредителното събрание, което заседава в старата столица от 10 февруари до 16 април 1879 година.
Хиляди варненци се включиха в отбелязването на Националния празник - Трети март. Честването започна с празничен молебен за България в катедралния храм "Св. Успение Богородично". По-късно на площада "Св. Св. Кирил и Методий" тържествено бе издигнато националното знаме. В церемонията участваха представителни части от Варненския гарнизон. Участниците в тържествата се включиха в шествие под съпровода на представителния духов оркестър на Военноморските сили до Паметника на граф Игнатиев, където бяха положени венци и цветя.
Шествието продължи до паметниците на загиналите украински и руски воини, където също бяха положени венци и цветя. В отбелязването на Трети март се включиха кметът Кирил Йорданов, заместник-областният управител Славчо Славов, генералният консул на Руската федерация във Варна Юрий Соловьов, представители на консулството на Украйна, депутати и други.
Много жители на Плевен, сред които и семейства с малките си деца, се събраха днес на централния площад "Възраждане" и отдадоха почит към паметта на загиналите за свободата на България. По случай Националния празник - Трети март, в града дойдоха представители на дипломатическите мисии, гости от страната. Честването започна с издигането на националния трибагреник под звуците на българския химн, изпълнен от военен духов оркестър. Представителна армейска рота отдаде военни почести.
Плевенският митрополит Игнатий отслужи панихида за загиналите български опълченци, руски воини и воините от освободителната коалиция. В празничните си слова кметът на Плевен Найден Зеленогорски и областният управител Иван Новкиришки отбелязаха, че "на Трети март преди 132 години България се възкреси за нов живот и върна своето достойнство". Деца пуснаха на свобода бели гълъби.
Вижте още снимки от честването на 3-и март
Вижте видео от честването на 3-и март