Сумата трябваше да се внесе до 18 април, като фирмата си приспадне внесения задатък от 31 600 500 лв. за участие в явния търг на 12 април.

Компанията беше обявена за купувач на предзаводската и производствената площадка на металургичния комбинат заедно с активите, свързани с производствената дейност на дружеството, намиращи се на територията им, при цена 316 милиона лева. Фирмата беше единственият кандидат в търга.

Предстои съдът да издаде постановление за възлагане на имуществото на кандидат-купувача, ако са спазени процедурите за продажбата на обособената част на фалиралото дружество. Според синдика постановлението за възлагане е "огромен документ" - над 1000 страници, който изисква внимателна и продължителна работа. По тази причина според синдика издаването на постановление не може да стане в рамките на този месец.

„Елтрейд къмпани" ЕООД на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев беше единственият кандидат-купувач на "Кремиковци". Фирмата внесе предварително 10% от парите.

В петък стана ясно, че цялата сума по сделката е платена с кредит от ПИБ. Банката мостово кредитира до пълния размер на сделката на стратегическите партньори на Елтрейд къмпани ЕООД - фирмите Надин Металс трейд ЕООД и Велпет консулт ЕООД, съобщи тя чрез БФБ-София. 
По-рано банката обяви, че е отпуснала 59 млн. евро на купувача "Елтрейд къмпани" ЕООД. Според ПИБ купувачът вече има сключени предварителни договори за продажбата на част от неработещите активи на комбината.

Засега Варнаджиев отказва подробности за плановете си. Според източници от “Елтрейд къмпани” обаче металургичния комбинат няма да бъде изцяло нарязан за скрап. Някогашният гигант на родната металургия ще се превърне в малко, но високотехнологично предприятие, което ще отговаря на всички еконорми, съобщава в. "Труд". То ще включва електропещ, линия за непрекъснато леене на стомана и “Стан 1700”. Това може да бъде един ефективен комплекс, който да произвежда 1200 тона на ден или по около 30 хил. тона метал месечно.

Мръсните производства - коксохимическото и доменните пещи - няма да бъдат възстановени. Така източникът на серни окиси и други замърсители ще бъдат спрени”, посочиха пък от Първа инвестиционна банка. С продажбата на продукцията ще се финансира голяма задача - рязането на скрап на ненужните мощности, машини и съоръжения. По експертни оценки в комбината има около 1 млн. тона метални отпадъци. За да бъдат добити, трябва да се вкарат пари. “Кремиковци” е строен 14 г. и минимум 7 г. ще бъдат нужни за нарязването му на скрап.

Пускането на металургичните мощности ще трябва да получат разрешително от екоминистерството. Издаването на нова екологична тапия ще отнеме поне около 9 месеца.

26-годишният Лъчезар Варнаджиев няма да е едноличен собственик на активите на “Кремиковци”. Купувач ще е консорциум от няколко фирми,  съобщава още в.  “Труд”.

Актуализиран на 15 април