Единствената лаборатория за COVID-19 в ивицата Газа вече не е в състояние да прави тестове за коронавирус след израелски въздушен удар по клиниката, в която е разположена, съобщи Франс прес, като се позовава на местните власти.

Клиниката "Ал Римал", в центъра на град Газа, беше частично разрушена при израелски обстрел вчера. Пострадали са също сградата на здравното министерство и офисите на катарския Червен кръст.

Израелските бомбардировки "заплашват да подкопаят усилията на здравното министерство срещу епидемията от COVID", защото единствената лаборатория за тестове за коронавирус не може да функционира след бомбардировката на клиниката "Ал Римал", заяви в комюнике говорител на местното здравно министерство. Според министерството продължаващите въздушни удари не позволяват на екипите му да лекуват заразените пациенти и да провеждат ваксинационната кампания.

Преди военната ескалация между Хамас и Израел властите в Газа правеха средно по 1600 теста на ден, отбелязва агенцията. Според Световната здравна организация в ивицата Газа са регистрирани 103 хиляди случая на коронавирус. По официални данни над 903 души са починали от COVID.

На този фон генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че защитата на медицинските инфраструктури и на медицинския персонал е "задължителна при всякакви обстоятелства", предаде Франс прес.

"От основно значение е международните хуманитарни норми да се спазват изцяло", подчерта Гебрейесус в първия си коментар за навлизащия във втора седмица конфликт между Израел и ислямисткото движение Хамас, управляващо в ивицата Газа. "Призовавам лидерите на всички страни в конфликта да гарантират спазването на тези жизненоважни закони", добави генералният директор на СЗО на редовна пресконференция в Женева.

Той отбеляза, че "неотдавнашната ескалация на конфликта доведе до десетки инциденти, включващи здравни работници и здравна инфраструктура". Освен това са сериозно засегнати тестовете и ваксинацията срещу COVID-19, "което създава здравни рискове за целия свят".

СЗО работи от години "с всички участници в здравния сектор в Израел и Палестина и работи много, много добре", като се опитва да накара двете страни да се обединят по въпроси от взаимен интерес, подчерта началникът на програмата за извънредни ситуации Майкъл Райън. "Всички нападения срещу всичко, свързано със здравеопазването, трябва да спрат незабавно" и да се гарантира достъпа до здравни грижи, настоя той.

"Ще продължим да работим с всички, които искат да помогнат на хора в нужда и на хора, чието физическо и психическо здраве е засегнато от този опустошителен конфликт", обеща той.

A президентът на САЩ Джо Байдън заяви в телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху вчера, че подкрепя прекратяване на огъня между Израел и ислямисткото движение Хамас, което контролира ивицата Газа, съобщиха Ройтерс и Франс прес.

"Президентът изрази подкрепата си за прекратяване на огъня и засегна въпроси, свързани с взаимодействието на САЩ с Египет и други партньори за постигането на тази цел", се казва в изявление на Белия дом.

Байдън потвърдил пред Нетаняху "правото на Израел на самоотбрана" и призовал еврейската държава да положи всички възможни усилия за защитата на невинни мирни жители".

Също вчера държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обсъди в телефонен разговор с израелския външен министър Габи Ешкенази усилията на Вашингтон за прекратяване на насилието между Израел и палестинци, съобщи пресслужбата на Държавния департамент, цитирана от Ройтерс.

Ашкенази благодари на Блинкън за подкрепата му за Израел и осъждането на "терористичната дейност" на палестинското ислямистко движение Хамас, съобщи пресслужбата на израелското външно министерство, цитирана от ТАСС. Ашкенази заяви също, че Израел ще продължи да действа срещу Хамас, докато не бъде възстановен мирът в южната и централна част на еврейската държава.

От своя страна Нетаняху заяви, че Израел няма намерение да спира "огъня" срещу Газа. Той увери, че Израел "ще продължи да взема всички необходими мерки за възстановяване на спокойствието и сигурността за всички израелски граждани".

Междувременно председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили предупреди вчера, че изострянето на израелско-палестинския конфликт може още повече да дестабилизира Близкия изток, съобщиха световните агенции.

"Никой не отрича правото на Израел на самоотбрана", заяви генерал Мили преди да отпътува за Брюксел за участие в заседанията на Военните комитети на Европейския съюз и на НАТО. "Израел опитва да се защитава, но равнището на насилие там е такова, че в ничий интерес е продължаването на боевете, добави той, цитиран от Ройтерс и Франс прес.

По думите на генерал Мили съществува риск от по-широка дестабилизация и цяла поредица от негативни последици, ако боевете не спрат.

На въпрос за възможна намеса на Иран в подкрепа на ислямисткото движение Хамас в ивицата Газа генералът отбеляза, че "това равнище на насилие е дестабилизиращо отвъд границите" на палестинския анклав. По думите му деескалацията е най-разумното действие на този етап за всички заинтересувани страни.

От началото на конфликта на 10 май най-малко 200 палестинци, включително 59 деца, са били убити в ивицата Газа, а над 1300 - ранени, по данни на палестинските власти, припомня АФП. В Израел десет души бяха убити, включително едно дете, в резултат на ракетен обстрел от ивицата Газа.

Израелската армия съобщи, че шест ракети били изстреляни вчера от Ливан срещу Израел, но не достигнали до територията на еврейската държава, предаде Ройтерс.

В отговор израелската артилерия открила огън по мястото, откъдето били изстреляни ракетите.

Няма сведения за жертви или материални щети. Ракетният обстрел не изглежда да сигнализира откриването на нов фронт в боевете между Израел и палестински бойци в ивицата Газа, отбелязва агенцията.

Продължават и преговорите на световните лидери за спирането на конфликта между двете страни. Йорданският крал заяви вчера, в телефонен разговор с генералния секретар на ООН, че "честите провокативни действия на Израел срещу палестинците доведоха до настоящата ескалация, тласкайки региона към по-голямо напрежение", предаде Ройтерс, като цитира съобщение на кралския двор в Туитър.

Крал Абдула отбелязал, че "международната общност трябва да поеме своята отговорност и да предприеме активни действия, за да спре израелските нарушения в Ерусалим и агресията срещу Газа".

Йорданският монарх добавил, че винаги е предупреждавал срещу промяна на историческото статукво на Ерусалим.

Въпреки това бомбардировките продължават и ракети, изстреляни от палестински екстремисти в ивицата Газа, паднаха в детска градина и завод в южния израелски град Сдерот. Това съобщи израелското радио "Кан", цитирано от ТАСС. Нанесени са материални щети, но няма жертви.

По данни на радиото, срещу Сдерот били изстреляни десетки ракети. В града няколко пъти били задействани сирените за въздушна тревога.