Нов многохиляден протест в Грузия, САЩ обезпокоени от "отстъплението от демокрацията"
Противоречивият законопроект за "чуждестранното влияние", който според САЩ и ЕС е "в кремълски стил" предизвика политическа криза в страната
Няколко хиляди демонстранти излязоха по улиците тази вечер в грузинската столица Тбилиси, за да протестират за пореден път срещу противоречивия законопроект за "чуждестранното влияние", подкрепян от правителството, но критикуван от САЩ и Европейския съюз, предадоха Франс прес и БТА.
Множеството, събрало се на площад "Европа", развяваше знамената на Грузия и Европейския съюз.
Тбилиси твърди, че иска да се присъедини към общността, въпреки този законопроект, който според противниците му, е подобен на руското законодателство, използвано срещу опозицията.
САЩ са дълбоко обезпокоени заради грузинския законопроект
САЩ заявиха днес, че са дълбоко обезпокоени от отстъплението от демокрацията в Грузия, която според Вашингтон е пред избор: да избере приемането на закона "за чуждестранните агенти" или да подкрепи евроатлантическите стремежи на народа си, съобщи Ройтерс.
"Дълбоко сме притеснени от отстъплението от демокрацията в Грузия. Грузинските депутати са пред важен избор - да подкрепят евроатлантическите стремежи на грузинския народ или да приемат закона "за чуждестранните агенти", който е в кремълски стил и е противоречи на демократичните ценности. Застанали сме редом с грузинския народ", написа в социалната мрежа "Екс" съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан.
Проектозаконът изисква организациите, които получават повече от 20% от средствата си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние", но приемането му предизвика политическа криза в Грузия, където хиляди хора излязоха на улиците с искане той да бъде оттеглен. Управляващата партия "Грузинска мечта" заяви, че законът ще засили прозрачността и ще укрепи националния суверенитет на страната.
Основателят на партията Бидзина Иванишвили заяви, че законът е необходим, за да бъде спрян Западът, който опитвал да използва грузинците като "пушечно месо" в конфронтация срещу Русия.
Съливан заяви, че "Грузинска мечта" се опитва нарочно да се откъсне от Запада, въпреки че и тя, и грузинското обществено мнение традиционно се обявяват в подкрепа на присъединяването на страната към ЕС и НАТО.
"Скорошната реторика на "Грузинска мечта", предложените законови промени и действията срещу стремежите на грузинския народ целят изолация на грузинците от САЩ и Европа", написа в "Екс" съветникът по национална сигурност на Белия дом.