Министрите от Г-20 не успяха да се споразумеят за по-амбициозни климатични цели
Израел огласи амбициозен план за намаляване на въглеродните си емисии
На преговорите си в италианския град Неапол министрите на енергетиката и околната среда от Г-20 не успяха да се договорят за приемане на по-амбициозни цели в изпълнение на Парижкото споразумение за климата, предаде ДПА, цитирана от БТА.
В заключителната декларация след разговорите няколко страни отказаха да поемат ангажимент за задържане на глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий, каза италианският министър на екологичния преход Роберто Чинголани след срещата.
Страните потвърдиха предишната цел, набелязана в парижкото споразумение - за задържане на глобалното затопляне под 2 градуса - и обещаха да продължат усилията да сведат затоплянето до 1,5 градуса, се казва в документа.
Изпълнителният секретар на ООН по проблемите на климата Патрисия Еспиноса предупреди, че страните от Г-20 са отговорни за 80 процента от вредните емисии, които произвежда светът. Тя призова на планираната за ноември световна климатична конференция COP26 в Глазгоу страните да покажат решителност за постигане на успех.
Двудневната среща в Неапол беше подготовка за срещата на лидерите от Г-20 в италианската столица през октомври.
Междувременно израелското правителство обяви план за намаляване на въглеродните си емисии до 2050 г. и за преминаване към незамърсяваща околната среда икономика. Очаква се той да бъде представен в парламента в неделя, предаде Франс прес.
Планът предвижда съкращаване с 85 процента на въглеродните емисии до 2050 г. спрямо 2015 г., с междинна цел за намаляването им с 27 процента до 2030 г., показва общо комюнике на премиера Нафтали Бенет и няколко министерства.
За първи път израелското правителство определя общи национални цели за намаляване не въглеродните емисии и обявява национална стратегия за ориентиране към незамърсяваща, ефикасна и конкурентоспособна икономика, отбелязва комюникето.
Този план ще нареди Израел до другите развити страни в световната борба срещу климатичната криза, която заплашва цялото човечество, се казва още в документа, който в неделя ще бъде предложен за гласуване в Кнесета.
В съставеното миналия месец правителство влизат няколко души, превърнали опазването на околната среда в един от приоритетите си. Сред тях са министърката на транспорта Мерав Михаели и министърката на защитата на околната среда Тамар Зандберг
Израел, подписал през 2015 г. Парижкото споразумение за климата, досега се ангажираше да запази стабилни въглеродните си емисии до 2030 г. - цел, смятана за недостатъчна от защитниците на околната среда.