Лула да Силва и Аналена Бербок едновременно в Китай – всеки с неговата си политика
В Шанхай назначиха Дилма Русеф начело на банката на БРИКС
Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва и министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок са едновременно в Китай, днес в различни градове, утре - в Пекин, предоха световните агенции.
Бразилия се завръща на международната сцена, каза бразилският президент днес - първия ден от държавната му визита в Китай, съсредоточена по-конкретно върху конфликта в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Лула започна посещението си в Шанхай, където тази сутрин присъства на назначаването на бившата лява президентка на Бразилия Дилма Русеф (2011-2016 г.) начело на банката на БРИКС - група от бързо развиващи се страни, обединяваща Бразилия, Китай, Индия, Русия и Република Южна Африка.
"Времето, когато Бразилия не присъстваше във важни световни решения, приключи. Завръщаме се на международната сцена след необяснимо отсъствие", каза бразилският президент.
Лула, който е знакова фигура на бразилската левица, обеща да върне страната си "в сърцето на новата световна геополитика" след изолацията при неговия крайнодесен предшественик Жаир Болсонаро, отбелязва АФП.
В Шанхай на Лула да Силва му предстои среща с шефа на първия производител на електрически превозни средства "Би Уай Ди", след което ще посети изследователски център на високотехнологичния гигант "Хуавей".
По време на срещата си с колегата си Си Цзинпин утре в Пекин бразилският президент ще обсъди по-конкретно конфликта в Украйна. Общото между двете страни е, че не наложиха санкции на Русия, посочва АФП.
Лула да Силва се надява отново да играе ролята на посредник. Китай, от своя страна, е под все по-силен международен натиск да повлияе на Москва и да я убеди да седне на масата за преговори.
Това е четвъртото официално посещение в Китай за Лула да Силва, който започна третия си президентски мандат през януари след първия си престой на поста от 2003 до 2010 г.
В същото време германската министърка на външните работи Аналена Бербок започна днес посещението си в Китай от крайбрежния град Тянцзин, а утре ще води политически преговори в Пекин, предаде ДПА.
Преговорите ще се отнасят до няколко сложни въпроса, като например по-доброто балансиране на отношенията с Китай и войната в Украйна. Бербок ще търси възможности за бъдещо сътрудничество на Германия с Китай, като в същото време ще се опита да намали едностранната зависимост на най-голямата европейска икономика от азиатския гигант.
Освен това германската външна министърка иска да убеди Китай да помогне за прекратяване на конфликта в Украйна "възможно най-бързо, справедливо и трайно", както каза самата тя на заминаване. Предвид подкрепата, която Китай оказва на руския президент Владимир Путин за войната, и все по-напрегнатата ситуация около Тайван, това посещение обаче вероятно ще бъде една от най-трудните дипломатически мисии, с които Бербок се е заемала, отбелязва ДПА.
Дневният ред на Бербок в Тянцзин включва визити в партньорско училище по проекта "Паш" и предприятие на германска компания за производство на вятърни турбини.
Министерството на външните работи на Германия финансира проекта "Паш" - мрежа от 2000 училища в цял свят, които са съсредоточени върху изучаването на немски език. Проектът помага на училищни администрации, министерства и училища при преподаването на немски език, посочва ДПА.