Британският премиер Борис Джонсън предупреди, че талибаните ще бъдат съдени според действията им.

"С нашите партньори и съюзници ние ще продължим да използваме всички хуманитарни и дипломатически лостове за влияние, за да запазим правата на човека и защитим придобивките през двете последни десетилетия в Афганистан", заяви още той в изявление след разговор с американския президент Джо Байдън.

То беше разпространено броени часове преди онлайн срещата на върха на Г-7, свикана за днес от британското ротационно председателство на групата. Срещата ще е посветена на Афганистан. На нея ще участват и ръководителите на ООН и на НАТО.

Очаква се на срещата другите страни от Г-7 да призоват Байдън да удължи крайния срок за евакуация от Кабул, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Представител на американската администрация заяви, че Байдън се очаква да реши до 24 часа дали крайният срок, който сега е 31 август, да бъде удължен.

За втори път за два месеца Афганистан е тема за обсъждане на срещата на върха на Г-7. На предходния форум в Корнуол през юни обаче въпросът беше на 57-о място в комюникето от 70 точки и в 25 страници, прието в края на срещата, припомня Асошиейтед прес. В него тогава лидерите на Г-7 призоваваха всички страни в Афганистан да намалят насилието и да договорят стъпки, които да позволят успешното прилагане на трайно и всеобхватно прекратяване на огъня и да се ангажират напълно с мирния процес. В изявлението от юни Г-7 казваше, че в Афганистан единственият начин за постигане на справедлив и траен мир в интерес на населението е по пътя на устойчивото и и инклузивно политическо уреждане на конфликта. Лидерите освен това се ангажираха да запазят подкрепата си за афганистанското правителство и да отговорят на спешните нужди на страната в сигурността и хуманитарната област, както и да помогнат на народа на Афганистан, в това число жени, младежи и малцинствени групи, да запазят трудно извоюваните права и свободи.

Във в. "Телеграф" пък британският външен министър Доминик Рааб казва, че страната му ще използва всички средства на разположение, за да се справи с хуманитарната криза в Афганистан, в това число и санкции. Рааб допълва, че страната му оказва натиск и върху постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН да съгласуват някои параметри относно действията занапред във връзка с Афганистан. Рааб допълва ,че страната му работи и с жизненоважни партньори в региона като Индия и Пакистан по въпроса за Афганистан.

Междувременно британското външно министерство съобщи, че страната е евакуирала досега над 7100 души от Афганистан, предаде Ройтерс. Процесът ще продължи, докато има нужда и няма твърда дата за край на евакуационните полети, допълва ведомството.

Около 16 000 души са били евакуирани от Афганистан през летището на Кабул в последните 24 часа, съобщи Пентагонът, предаде Франс прес.

С това общо евакуираните става 42 000 от юли насам, от които 37 000 са евакуирани от 14 август насам, поясни говорителят на Пентагона Джон Кърби.

За денонощието до 7 ч. по Гринуич вчера 61 военни и граждански самолета на различни страни са излетели от летището на Кабул. От 16 000-те евакуирани, 11 000 са били с военни самолети, разказа още Кърби.

Сред евакуираните има американски граждани и хиляди афганистанци, сътрудничили на САЩ, които са поискали или вече са получили имиграционна виза, както и афганистанци, страхуващи се от репресии от страна на талибаните, заради това че са работили за неправителствени организации, медии и на други неодобрявани от ислямистите работни места.

"Както заяви президентът Байдън, ние мислим, че ще имаме време до 31 август да евакуираме всички американци, които пожелаят това", заяви съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан.

Талибаните имат намерение да съставят съвет за управление на Афганистан, в който ще бъдат включени 12 души, в това число и няколко членове на предишното правителство на страната, подкрепяно от САЩ. Това съобщава изданието "Форин полиси".

Най-влиятелните хора в съвета ще станат съоснователят на движението на талибаните Абдул Гани Барадар, ръководителят на военната комисия в движението молла Якуб, син на съоснователя на талибаните молла Омар, а също и Халил Хакани, високопоставена фигура в мрежата Хакани, отговорен за някои от най-големите терористични атаки в последните 20- години и един от терористите в черния списък на ООН и на САЩ.

Взети заедно тези мъже представляват един от най-големите престъпни и терористични картели в света. Талибаните си докарват милиарди долари на година от производството и трафика на хероин и метамфетамини, както и от контрабанда на мрамор, литий и скъпоценни камъни, припомня изданието.

Талибаните искали да видят в състава на управляващия съвет и Ахмад Масуд, сина на полевия командир Ахмад Шах Масуд, който организираше съпротивата срещу тях при първото им управление. Сега синът на Масуд оглавява силите, противопоставящи се на талибаните в провинция Панджшер.

Като цяло талибаните не искали да възстановяват поста на президент на Афганистан или пък да има какъвто и да едноличен лидер, посочва изданието.