Европейската комисия ще предложи нов регламент, който да насърчава експулсирането на нелегални имигранти, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в писмо до 27-те държави членки, публикувано снощи, предаде Франс прес.

"Комисията ще представи ново правно предложение с "ясни задължения за сътрудничество по отношение на връщаните лица" и с желание за "ефективно рационализиране на процеса на връщане", заяви Фон дер Лайен в отговор на искане от няколко държави членки на Европейския съюз, цитирана от БТА.

По думите ѝ с новия регламент мигрантите няма да могат да се възползват от несъвършенствата в системата и да променят страната, в която трябва да бъдат върнати.

Ден по-рано от ЕК заявиха, че очакват всички държави от ЕС да прилагат новото законодателство за миграцията, в отговор на въпроси, свързани с намерението на Полша да прекрати предоставянето на право на убежище заради миграционния натиск по границата с Беларус.

Става дума за хибридни действия, миналата година Европейският съвет осъди всякакви хибридни заплахи, включително използването на мигранти от държави извън ЕС за оказване на натиск с политически цели, отбеляза говорителят, цитиран от кореспондента на БТА.

Действията на Русия и Беларус са насочени срещу европейската сигурност и правим всичко, за да противостоим, добави той. По неговите думи е важно ЕС да защитава външните граници, особено с Русия и Беларус, които в последните три години са допринесли за значително напрежение с мигрантите.

Държавите от ЕС имат международни задължения, включително да предоставят възможност на мигрантите да подадат молби за убежище. Новото европейско законодателство за миграцията допуска изключения, но не и по отношение на молбите за международна закрила, поясни говорителят. ЕК ще продължи да подкрепя държавите от ЕС да отговарят на такива хибридни действия, добави той.

Миналата седмица еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон съобщи, че броят на пристигащите незаконно в ЕС мигранти намалява с 40 на сто от началото на годината, а броят на връщанията нараства с 18 на сто. Въпреки това броят на молбите за убежище не спада, отбеляза тя.