"Французите и британците са разрешили на Украйна да нанесе удар дълбоко в руска територия, използвайки своите ракети SCALP/Storm Shadow".

С това изречение френският в. "Фигаро", започва статията си, в която съобщава, че американският президент Джо Байдън е разрешил на Украйна да нанася дълбоко в територията на Русия с ракети ATACMS. Изданието се позовава на информацията, разпространена по-рано от "Ню Йорк Таймс".

Скрийншот от "Фигаро"

Това е сериозна промяна в начина, по който се провеждат операциите в Украйна. Ударите с ATACAMS могат да бъдат използвани за отразяване на предстояща офанзива на най-малко 50 000 войници, включително севернокорейски, в руската Курска област, която е частично окупирана от украинската армия.

Ето какво бе известно за потенциалното разрешение за използване на западните ракети с голям обсег срещу територията на Русия:

Основната последица ще бъде рязко увеличаване на напрежението между Запада и Русия. Преди това Путин нееднократно публично заяви, че ударите на западните ракети с далечен обсег на действие биха означавали директно влизане на страните от НАТО във война срещу Русия, и дори актуализира ядрената доктрина, за да отрази това. Неотдавна той отбеляза, че украинските въоръжени сили нямат капацитета да боравят с такива оръжия, защото не разполагат нито с космическо разузнаване, нито със специалисти, които могат да анализират тези данни и да ги въведат за насочване на ракетите. Той е категоричен, че това могат да правят само специалисти на НАТО и затова приема подобен удар като директно нападение от Северноатлантическия пакт. Затова и Москва е заявявала нееднократно на различни нива, че ще даде някакъв военен отговор на такава атака.

Сега със сигурност ще бъде още по-трудно да се постигне съгласие за предсрочно прекратяване на войната, тъй като нивото на враждебност между Запада и Руската федерация ще се повиши драстично, пише украинското издание "Страна". И това вероятно е основната цел на разрешението. По този начин западната "партия на войната", докато Байдън все още е на власт в САЩ, се опитва да направи изключително трудно сключването на споразумение за прекратяване на войната, което, според съобщения в медиите, Тръмп е готов да предложи след встъпването си в длъжност като президент на САЩ. Издаването на разрешения за ракетни удари е една от последните възможности на "партията на войната" да провали тези споразумения.

Ако Русия даде някакъв военен отговор на западните страни и по-конкретно на САЩ, това също е добър вариант за "партията на войната", защото като минимум може да премахне въпроса за каквито и да било споразумения с Русия за Тръмп и първоначално да го постави в ситуация на военна конфронтация. А в краен случай, ако мащабът на сблъсъка между Русия и НАТО се увеличи, това може да стане причина да се прекъсне изцяло предаването на властта на Тръмп, като тя остане при Демократическата партия. Освен това за истаблишмънта във Вашингтон вече обявените от Тръмп назначения изглеждат като истинска катастрофични.

Най-важният проблем е, че преминаването на конфронтацията между Русия и НАТО на военна сцена може много бързо да премине в световна и ядрена война с взаимно унищожение. И тогава няма да има голямо значение какво е името на американския президент, пише още "Страна".

Решението на Байдън е сериозна промяна в политиката на САЩ. Длъжностните лица заявиха, че макар че украинците вероятно ще използват ракетите предимно срещу руските и севернокорейските сили, които заплашват украинските сили в Курск, Байдън може да им разреши да използват оръжията и на други места.

Някои американски служители заявиха, че се опасяват, че използването на ракети от Украйна през границата може да подтикне руския президент Владимир Путин да предприеме ответни силови действия срещу Съединените щати и техните коалиционни партньори.

Други американски служители пък заявиха, че според тях тези опасения са преувеличени, пише в. "Ню Йорк Таймс".

Руските войски започват мащабна офанзива с участието на около 50 000 военнослужещи, включително севернокорейски, срещу укрепените украински позиции в руската Курска област, за да си върнат цялата територия, завзета от украинците през август.

Украинците биха могли да използват ракетите ATACMS, за да нанесат удари по руски и севернокорейски войскови концентрации, ключови части от военното оборудване, логистични центрове, складове за боеприпаси и линии за снабдяване дълбоко в Русия. Това би могло да помогне на украинците да намалят ефективността на руско-севернокорейското настъпление, пише американският вестник.

Официални лица твърдят, че Байдън е бил убеден да направи промените отчасти от дързостта на решението на Русия да хвърли севернокорейски войски в украинските линии. Те казват, че той е бил повлиян и от опасенията, че руските щурмови сили биха могли да надделеят над украинските войски край Курск, ако не им бъде позволено да се защитават с оръжия с голям обсег.

Източниците твърдят също така, че Байдън е решил, че потенциалните ползи - Украйна ще може да постигне някои скъпоструващи цели, които иначе биха били недостъпни за нея, а Съединените щати ще могат да изпратят послание на Северна Корея, че ще плати значителна цена за участието си - са по-големи от рисковете от ескалация.

САЩ доставиха на Украйна няколкостотин балистични ракети с голям обсег ATACMS за използване на суверенната украинска територия, както и в Крим, като тези ракети допълниха по-ограничените доставки на ракети Storm Shadow и SCALP, които украинците получиха от Обединеното кралство и Франция.

Украинците използваха много от тези ракети в съгласувана кампания за нанасяне на удари по руски военни обекти в Крим и Черно море. В резултат на това не е известно колко ракети остават в арсенала на украинците за използване в района на Курск.

След съобщенията за западното разрешение за удари с далекобойно ракети по Русия, говорителката на руското Министерство на външните работи Мария Захарова коментира лаконично: "Путин вече се изказа по тази тема".