Путин обясни какво ще се случи в отговор на удари със западно оръжие срещу Русия
Това ще значи, че страните от НАТО са във война с Русия. Съединените щати може да разрешат на Украйна да използва британски и френски ракети, но не и собствените си оръжия
Използването на западни оръжия срещу цели дълбоко в Русия би означавало пряко участие на западните страни във войната, заяви руският президент Владимир Путин. Той коментира по искане на руската държавна телевизия западни публикации, че решението да се позволи на Украйна да нанесе удар със западни оръжия по цели, разположени дълбоко в признатата руска територия, предстои да бъде взето от западните държави или дори вече е взето.
Путин отговори, че Украйна не е в състояние сама да използва западни оръжия с далечен обсег: за това ще са необходими данни от западни разузнавателни спътници и полетни задачи, които според него могат да бъдат направени "само от военнослужещи на страни от НАТО".
"Ако това решение бъде взето - продължи Путин, - това няма да означава нищо друго освен пряко участие на страните от НАТО - Съединените щати, европейските държави - във войната в Украйна". "Това ще означава, че страните от НАТО - Съединените щати, европейските страни - са във война с Русия", повтори той. "Ние ще вземем съответните решения въз основа на заплахите, които ще бъдат отправени към нас", каза Путин.
Съединените щати може да разрешат на Украйна да използва британски и френски ракети, но не и собствените си оръжия с далечен обсег на действие на руска територия, пише британският в. "Таймс".
Президентът на САЩ Джо Байдън може да реши да даде зелена светлина на президента Зеленски да използва ракетите Storm Shadow и френския им аналог Scalp за нанасяне на удари по цели на руска територия с мотива, че Великобритания и Франция подкрепят подобна стъпка.
Въпреки това САЩ няма да позволят на Украйна да изстреля своята версия на АТАСМS с най-голям обсег на действие по цели отвъд границата с Русия, надявайки се да предотвратят по-нататъшна ескалация на конфликта.
Смята се, че както Великобритания, така и Франция подкрепят премахването на ограниченията върху използването на оръжията с голям обсег от страна на Украйна, но досега американците блокираха промяната поради опасения от ескалация. Доставката от Иран на повече от 200 ракети Fath-360 на Русия миналата сряда е изиграло роля за убеждаването на някои високопоставени фигури на Запад, че е необходима спешна промяна на политиката.
Бен Бари, старши научен сътрудник по сухопътни войни в британския Международния институт за стратегически изследвания, смята, че няма да се изненада, ако Байдън заеме "половинчата" позиция, защото "Франция и Великобритания ще поемат риск от името на Украйна и нейните приятели".
"Това е половинчата мярка, тя е по-малко от това, което Украйна поиска, но от гледна точка на Украйна е по-добре от нищо. Тя увеличава риска от ескалация срещу Великобритания и Франция, но не и срещу САЩ", казва той.
През последните месеци Великобритания достави на Украйна ракети Storm Shadow с обсег на действие около 250 км, докато САЩ предоставиха версията с най-дълъг обсег на действие - ATACMS, с обсег над 300 км.
Бари заяви, че Storm Shadow е най-полезна срещу труднодостъпни цели като бункери и самолетни убежища. "Тя не е особено полезна срещу цели в открита местност". Американските ракети са по-способни да поразяват редица цели на бойното поле. "Те имат бойна глава, предназначена да се взривява на повърхността, така че са много добри срещу цели като артилерийски батареи, щабове на дивизии, складове за боеприпаси и зенитни обекти. Те не са толкова полезни срещу цели, за които е подходяща Storm Shadow - каза Бари. "Това е като да сравняваш нож и вилица: можеш да минеш и с едното, но е по-добре да използваш и двете заедно", казва той.