На завършилата късно снощи в Брюксел среща на върха европейските лидери призоваха Европейската комисия спешно да изготви законодателно предложение, което да се улесни връщанията на нелегалните мигранти в ЕС в страните, от които идват. Миграцията беше основната тема на дискусиите на срещата на върха, предава БНТ.

Голяма част от държавите подкрепиха идеята за създаването на центрове за мигранти извън границите на ЕС, в които да се изпращат тези, на които е отказано убежище в общността или чиято процедура по предоставяне на убежище все още предстои.

ЕС обсъжда няколко възможности за справяне с миграционния натиск, съобщиха председателите на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на заседанието в Брюксел, съобщи кореспондентът на БТА.

Мигрантите, които имат нужда от закрила, могат да я получат в "сигурни" държави извън ЕС; мигрантите без право на престой в ЕС би могло да бъдат насочвани към лагери в чужбина; възможно е в страни извън ЕС, например в Северна Африка, служби на ООН да помагат на мигрантите да се върнат у дома с помощта на европейски средства, като предотвратяват достигането им до Европа, поясни Фон дер Лайен.

По нейните думи обсъждането по тези възможности продължава и е необходимо да бъде преразгледано определението за "сигурна" държава извън ЕС.

Нуждаем се от общ подход за връщанията на чужденците без право на престой в ЕС. Едва 20 на сто от мигрантите, за които е издадено решение да напуснат ЕС, биват връщани обратно, отбеляза тя.

Фон дер Лайен добави, че скоро ЕК ще представи нов законопроект по този въпрос. По нейните думи по пътя на мигрантите през Западните Балкани се наблюдава понижение в броя на пристигащите със 77 на сто.

По отношение на Украйна тя каза, че ЕС иска да подкрепи справедлив и траен мир, със запазването на суверенитета и териториалната цялост на страната. Никой не подценява трудността на момента с предстоящите избори в САЩ, допълни Шарл Мишел.

Който и да бъде следващият президент на САЩ, очаквам американското общество да не приеме проява на слабост пред авторитарен режим като този в Русия. Затова съм убеден, че какъвто и да бъде резултатът от изборите, ще успеем да защитим общите ни принципи и Хартата на ООН, допълни Мишел.