Ердоган каза на Путин, че ще предложи формула за мир, добра и за Украйна, и за Русия
Двамата президенти разговаряха в Астана за войните и тероризма по света
Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви вчера по време на разговорите си с руския президент Владимир Путин в рамките на срещата на върха на ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество), че Анкара може да се опита да положи основите на споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна. Това съобщи кореспондентът на БТА в турската столица Нора Чолакова, като се позова на Дирекцията по комуникации на турското президентство.
Ердоган пристигна в сряда в столицата на Казахстан за участие в 24-ата среща на върха на държавните ръководители на Шанхайската организация за сътрудничество.
В изявление на Дирекцията по комуникациите за срещата между Ердоган и Путин е посочено, че освен двустранните отношения между Турция и Русия лидерите са обсъдили последните развития в хода на войната между Украйна и Русия, кризата в ивицата Газа, напрежението в Сирия, както и въпроси, свързани с борбата с тероризма.
Ердоган е изтъкнал пред Путин, че Турция ще продължи да полага усилия за установяването на мир в региона и в света, както и че Турция може да създаде основа за споразумение, което да сложи край на продължаващата война между Русия и Украйна. По думите на Ердоган е възможно постигане на мир, като това да удовлетворява и двете страни.
Турският президент е заявил, че "нападенията на Израел над палестинските територии и заплахите му срещу Ливан са насочени срещу регионалния и световния мир и спокойствие", както и че разпространяването на конфликтите ще нанесе най-големи щети на държавите в региона. Ердоган е добавил, че международната общност трябва да положи усилия да спре действията на Израел.
Турският лидер е заявил, че Турция е твърдо решена да не допусне "създаването на терористична държава край границите си" и че е готова да сътрудничи за намирането на решение на този проблем, като същевременно е подчертал значението на предприемането на конкретни стъпки за прекратяване на нестабилността, която създава благоприятна среда за терористичните организации, по-специално гражданската война в Сирия.