В над 300 публикации потребител с име "Фарук 1986" размишлява за нарастващото отчуждение от семейството му, срама от сексуалните му желания и надеждите му, че в света ще започне "велик джихад", съобщава АП, цитирана от БТА.

Макар че властите не са удостоверили, че Умар Фарук Абдулмуталаб е писал съобщенията, те съвпадат с личната му история. Потребителското име съвпада с второто име и годината на раждането му. Съобщенията, които изглеждат писани набързо, пълни с правописни и граматически грешки, започват от 2005 г.
Вестник "Вашингтон пост" пръв съобщи за публикациите в Интернет. Няма коментар от американски официални представители.

Авторът споделя, че иска да започне нов живот далеч от престижния интернат във Великобритания и богатото си семейство в Нигерия. На 28 януари 2005 г. той пише: "Аз съм в ситуация, в която нямам приятел, нямам с кого да говоря и с кого да се посъветвам. Никой не ме подкрепя, чувствам се депресиран и самотен. Не зная какво да правя".

В друга изповед "Фарук 1986" се терзае за това, че не успява да отклони поглед от жените с непокрити коси и предупреждава, че "косата на жената може лесно да възбуди желание у мъжа". Съобщенията са публикувани в ислямисткия форум Gawaher.com, което на арабски буквално означава "скъпоценност" или "същина".

В едно от посланията "Фарук 1986" споделя, че пише от Йемен, където учи арабски в Института за арабски език в Сана. Служители в учебното заведение съобщиха, че директорът Мухамад ал Аниси е бил разпитван в продължение на два дни и все още е задържан. Според йеменските власти Абдулмуталаб е живял в страната от 2004 г. до 2005 г. и отново се върнал от август до декември тази година. По думите на бащата - известния нигерийски банкер Умар Абдулмуталаб, малко преди да преустанови всякакъв контакт с близките си, младият Умар казал, че иска да учи ислямско право в Йемен, предаде Ройтерс.

Умар Фарук учил по магистърска програма в Дубай, когато съобщил на родителите си, че заминава за Йемен за няколко седмици, за да учи арабски. "Няколко седмици по-късно изпратил съобщение на семейството, че иска да остане и да учи шериатско право 7 години, но баща му забранил", заяви министърката на информацията и комуникацията на Нигерия Дора Нкем Акунили.

"Йемен не е получавал никаква информация за този човек и той не фигурираше в никой списък с терористи, предаден от САЩ на йеменските власти", заявил министърът, цитиран от ДПА. Той добавил, че ако Йемен е бил информиран, че нигериецът е включен в списъци с терористи в САЩ, той е нямало да може да влезе в страната.