Змей от бутилки, кенчета, банкноти и доброволци на екологично сдружение "За Земята" се събраха тази сутрин пред Министерството на околната среда и водите с призив за бързо въвеждане на депозитна система у нас.

Активистите внесоха подписка, подкрепена от почти пет хиляди българи.

Змеят символизира огромната ежедневна загуба на рециклируеми материали и обществени средства, поради неефективното разделно събиране в България. Системата трябваше да заработи през т.г., но все още е на етап "изготвяне на анализ". 

"Политическата нестабилност е сред основните причини за забавянето на депозитната система, тъй като докато имаше редовно правителство имаше редовни срещи на работната група към МОСВ, назначена да подготви необходимите законодателни промени, но след това работата сякаш спря. Другата причина е, че е МОСВ поръча пореден анализ, за сметка на данъкоплатците, за проучване на осъществимостта на и как трябва логистично да работи системата", коментира Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" на екологично сдружение "За Земята" пред БНР.

Тя посочи, че този доклад е трябвало да излезе в понеделник, но нямат никаква информация какво се е случило и какви са изводите в него.

Снимка: Bulphoto

"Ще припомня, че първият доклад, поръчан от МОСВ беше още през 2012 г. по този въпрос. След това имаше пореден опит през 2015 г. и отново през 2023 г. и сега продължаваме с анализи, вместо с приложение", посочи Ташева. 

Снимка: Bulphoto

С внесената подписка в МОСВ от сдружение за "За Земята" настояват работната група да заработи отново и да продължи процеса да се определи какви законодателни промени ще са необходими, за да я има депозитната система и у нас.

"И в момента, когато си купуваме каквато и да е бутилирана стока, ние вече плащаме, в цената й е включена една неизвестна за нас непрозрачна сума, която служи за това да съществува системата за цветни контейнери, така имаме възможност да оставяме опаковките, там където им е мястото и те да бъдат рециклирани. Но, нито е ясно сумата, която ние плащаме са това с всяка стока, нито каква е съдбата на опаковките в тези цветни контейнери, каза още екоактивистът. Докато тези, на този етап се очертава да са 20 ст., които ще плащаме предварително като депозит, след това ще си ги възстановяваме напълно. Тоест за нас нищо не се оскъпява, а имаме даване и вземане на една и съща сума", подчерта Ташева.

Международно проучване в страните с депозитна система показва, че няма спад на продажбите на напитки след въвеждането й.

Снимка: Bulphoto

Исканията на еколозите са за:

  • бързо въвеждане депозитна система за опаковките за напитки от стъкло, метал и пластмаса;
  • определяне на задължителна национална квота за опаковки за напитки, които се пълнят и използват многократно, от най-малко 50% до 2030 г.;
  • разширяване на системите за възвръщаем депозит за чаши и кутии за храна за многократна употреба - например по време на събития и фестивали, както и в ресторанти и кафетерии.

МОСВ работи за въвеждането на депозитната система през 2026 година.

Според разчетите на министерството изпълнените до момента дейности и заложените цели може да се постави начало на депозитна система в страната ни през 2026 г. С това България ще изпълни изискванията на Европейската комисия (ЕК) по отношение на срока и минималните изисквания към системите за обратно приемане на отпадъци от опаковки от напитки, съобщиха от екомонистерството.

Изискванията на ЕК, предвидени в проекта на регламент за опаковките, са до 2029 г. да бъде осигурено разделно събиране на най-малко 90% годишно от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба. Това изискване може да се постигне именно чрез въвеждането на депозитна система. За да бъде ефективна и работеща, добрите европейски практики показват, че трябват поне две години за осигуряването на цялостна инфраструктура и промени в националното законодателство.

От МОСВ посочват още, че работят активно по въвеждането на депозитна система в България в продължение на повече от една година. Сформирана е работна група, в която участват представители на всички заинтересовани страни като Българска стопанска камара, производители на безалкохолни напитки и бира, търговци, организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки, Националното сдружение на общините, както и неправителствени организации, представлявани от сдружение "За Земята". Работната група провежда редовни срещи като активно се обсъждат както законодателните промени, които ще са необходими за определяне на оператор на депозитната система, така и вида, логистиката и инфраструктурата на самата система, пише в съобщението на МОСВ.

И уточняват, че работната група е преценила, че е необходимо провеждане на допълващо изследване за определяне на логистичните потоци, събиране и анализ на оперативни и технически данни. Изследването ще даде яснота за логистичната и функционалната архитектура на депозитна система за опаковки от напитки в България заедно с последователни стъпки за нейното въвеждане и съответните срокове по изпълнение на необходимите мерки.

За тази цел МОСВ е възложила обществена поръчка с предмет "Въвеждане на нов модел за разделно събиране на отпадъци от опаковки в България". Именно нейното изпълнение ще даде нужната яснота по основни точки, свързани с избор и обосновка за избора на модел на депозитната система. Ще се направи предложение с описание на организацията на депозитната система в страната. Това изследване ще е основа за допълване на законовата рамка, като вече ще е определен и конкретният модел и начин на функциониране на системата, отбелязват още от МОСВ.

Срокът за изпълнение на поръчката е три месеца от сключване на договора, т.е. до 08.07.2024 г. След представянето на резултата от страна на изпълнителя пред работната група, ще се премине и към изготвяне на всички предложения за изменение на Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове.

Всички тези дейности дават основание МОСВ да потвърди вече заявения ангажимент да се постави началото на депозитната система в страната през 2026 г., с което се изпълняват и изискванията на ЕК към системите за обратно приемане на отпадъци от опаковки от напитки, съобщват в заключение от екоминистерството.