На извънредно заседание Столичният общински съвет (СОС) гласува бюджета на Столичната община за 2022 година. Това е последната сесия, която се провежда изцяло онлайн след двегодишно прекъсване присъствените заседания.

В началото на заседанието Грети Стефанова от ДБ направи процедурно предложение флагът на Украйна да бъде поставен на фасадата на Столична община. Предложението й бе отхвърлено след гласуване за включване на предложението й в дневния ред на заседанието с аргумента, че сесията е извъредна с цел приемането на бюджета.

За поредна година бюджетът на София е рекордно висок - над 2 млрд. лева, което е с близо 200 млн. лева повече от миналогодишния. Той не предвижда вдигане на данъци и такси.

Но остава неяснотата в разходната част, свързана с цените на основните енергоносители и суровини, които общината и общинските дружества ще трябва да плащат. Затова кметът на София предвижда евентуална актуализация в средата на годината.

Параметрите в бюджета

Общият размер на проекта за Бюджет 2022 г. е 2 078 156 361 лв.

Планирани са 820 млн. лв. собствени приходи, които включват две основни пера - местни данъци в размер на 457 млн. лв. (основно данъка върху имотите, автомобилите и при придобиване на имущество) и такси - 292 млн. лв., като 83% от тях е такса битови отпадъци, която целево се изразходва само за дейности по почистване. Останалите собствени средства са от наеми, санкции и продажби.

Към приходната част на бюджета са осигурени 272,9 млн. лв. от европейски програми, 119,16 млн. лв. - от целеви инвестиционни заеми, а 766 млн. лв. - за финансиране на държавно делегирани дейности.

Заложеното дофинансиране на дейности, държавно задължение, в бюджета за 2022 е 52,3 млн. лв. - основно заплати и осигуровки.

Бюджетът е с около 200 млн. лв. по-голям в сравнение с предходната година, което се дължи на увеличението с около 100 млн. лв. на средствата за заплати на учители, социални работници и работещи в здравеопазването от държавно делегираните дейности, както и на почти 100 млн. лв. повече, които Столичната община осигурява от инвестиционни заеми за изграждане на третата линия на метрото и на вътрешните градски рингове.

Почти една трета от бюджета - 584 млн. лв., е за инвестиционната програма на София. Столичната община осигурява от собствени средства и заеми 54 процента от капиталовата програма, а остатъкът - 46% или 272,9 млн. лв. - от спечелени европейски програми. Целевата субсидия от държавата е 15,3 млн. лева.