Към момента жените военнослужещи във въоръжените сили са 4 606. Това представлява 17 процента от военнослужещите - един от най-високите проценти сред страните членки на НАТО, може би втори или трети сме сред страните от алианса по брой военнослужещи жени. Това каза министърът на отбраната в служебния кабинет Георги Панайотов в отговор на въпрос на парламентарния контрол за позиция на МО относно равнопоставеността на половете в Българската армия, предаде БТА.

На командни длъжности като командир, заместник-командир, началник и заместник-началник са назначени 697 жени военнослужещи - 10 процента от общия брой командни длъжности във въоръжените сили.

Министър Панайотов посочи, че жени военнослужещи се назначават не само във военните формирования от въоръжените сили, но в състави на многонационални формирования в международни организации на територията на страната. Той даде пример с командира на националния мобилен модул по комуникационната и информационна система /КИС/ на НАТО.

Освен това във висшите военни учебни заведения също има командири жени, каза Панайотов, като посочи, че във Висшето военноморско училище във Варна командирът на курсантския батальон също е жена.

Нормативната уредба, която регламентира изпълнението на военна служба не съдържа ограничения или нарочни изисквания за заемане на длъжности от мъже или жени, подчерта министърът и добави, че военнослужещите се назначават на длъжности, които са определени в класификатора на длъжности в Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Класификаторът е приет с постановление на Министерския съвет и не съдържа диференциране по полов признак.

Във въоръжените сили военнослужещите жени със старше офицерско звание /майор, подполковник и полковник/, преминали необходимото обучение, са 159, информира министър Георги Панайотов.

От 2012 г. за присвояване на висши офицерски звания се изисква офицерите да придобият образователно-квалификационна степен "магистър" в професионално направление "Военно дело" по специалността "Стратегическо ръководство на отбраната и Въоръжените сили" във Военната академия "Г. С. Раковски" или приравнена на нея специалност във военни колежи и университети в чужбина. Такова обучение за генералски длъжности са преминали 3 жени. За повишаване в звание "полковник" се изисква обучение в стратегически курс, каквото са преминали 21 жени военнослужещи.

А за присвояване на първо старши офицерско звание "майор" се изисква образователно-квалификационна степен "магистър" по специалността "Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво" или приравнени на нея специалности във военни колежи и университети в чужбина. Такова обучение са завършили 106 жени.

Задалият въпроса депутат от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев се съгласи, че няма законови или подзаконови пречки или диференциране в длъжностите за мъже и жени, но коментира, че въпросът е дали има т.нар. стъклен похлупак - неформални пречки за заемане на дадена длъжност или съпротива за изграждането на професионална кариера.

Гаджев отчете, че това не се отнася само до българските въоръжени сили, защото подобни имало и в други страни. Христо Гаджев смята, че разговорът в парламента трябва да продължи, за се изясни дали има такива неформални пречки пред кариерното израстване на жени военнослужещи.

Не само няма "стъклен похлупак", а беше наредено осъществяването на нарочно изследване относно ролята и мястото на жените в Българската армия и във Въоръжените сили, заяви в отговор министър Панайтов.

Той посочи, че съгласно резултатите от изследването, което все още се анализира, е било установено, че има тенденции към "положителна дискриминация" - че жените военнослужещи понякога може би да имат повече права от колегите си мъже. Така че няма никакъв "стъклен похлупак", дори напротив, заяви Панайотов, като отново изтъкна позицията на МО, че жените военнослужещи са абсолютно равнопоставени с мъжете.

Същевременно той отбеляза, че определени задачи изискват конкретни физически характеристики. По думите му, засега нямаме жена пилот на изтребител, но това не е защото жените нямат право да станат такива.

В началото на ноември от МО излязоха с позиция по повод "неверни и подвеждащи изявления в публичното пространство относно равнопоставеността на половете в Българската армия". В нея се заявяваше, че днес в Българската армия жените военнослужещи се ползват с всички права, с които се ползват и колегите им мъже, и че няма никакви ограничения за заемането на каквато и да е длъжност по полов признак.