Почетният председател на ДПС Ахмед Доган се връща в оперативната политика и най-вероятно той ще бъде част от листите на партията на предстоящите избори. Това заяви в интервю за bTV Валентин Тончев от "ДПС Доган", който бе упълномощен да регистрира партията за предсрочните избори. 

По думите му в партията вече се водят разговори, а това е било най-големият проблем по времето на Делян Пеевски, че колективните органи не са заседавали. 

"Една от причините, поради която Делян Пеевски беше освободен от ДПС, беше, че не се водеха разговори, колективните органи не заседаваха. Сега тепърва започваме да заседаваме, да коментираме по райони и да редим листи", добави Тончев. 

Той коментира подаването на документи в Централната избирателна комисия и участието в коалиции както на фракцията на Доган, така и тази на Пеевски. Групата на почетния председател отива на вота под името "ДПС - Демокрация, права и свободи" в съюз със СБОР и ЗНС, а групата на Делян Пеевски - с партия "Български гласъ" и ПП "Новите лидери".

"Земеделски народен съюз" има фокус върху земеделската политика, върху малките населени места и българските села, които са ядрото на ДПС. Затова са наш коалиционен партньор. Ако е казал, че сме съсипали българското земеделие, сега има възможност да предложи качествено законодателство и да подобрим земеделската политика. "Български глас", коалиционният партньор на Делян Пеевски, настоява ловните дружинки в граничните райони със Северна Македония да се превърнат в чети. Другият коалиционен партньор участва на местни избори с ВМРО, АТАКА и "Воля", заяви Валентин Тончев.

По думите му депутатите, близки до Делян Пеевски са блокирали работата на ЦИК.

"Това, което се случи преди два дни, беше удар срещу демокрацията. ЦИК трябва да е независим орган, който трябва да обезпечи провеждането на честни и прозрачни избори. По най-мутренския начин депутати на Делян Пеевски блокираха членовете на ЦИК да заемат работните си места", коментира Тончев.

Представителят на "ДПС Доган" обясни, че те са били в сградата на ЦИК още от предния ден, тъй като са се регистрирали за частичните местни избори.

"Излязохме и чакахме до другата сутрин. Всички вие видяхте как ЦИК не отвори вратите. Защо? Защото ние щяхме да регистрираме партията. Сега има две коалиции на ДПС. В тази на Делян Пеевски са отцепниците от "Възраждане". Тази партия се представя като "патриоти за православна държава". Тези ли ще представляват българските мюсюлмани?", попита риторично Тончев.

Междувременно на влизане в парламента Рамадан Аталай коментира, че очаква принципно решение на ЦИК за участието на ДПС в предстоящите избори за 51-во Народно събрание. 

Решението на ЦИК би трябвало да бъде принципно, коментира Аталай. Движението за права и свободи е принадлежало винаги като емблема на почетния ни председател и на структурите на ДПС, а не на "структурите на Магнитски", коментира той и допълни, че очаква решението на избирателната комисия да бъде правилно.

На въпрос, свързан с печата на партията, необходим за регистрацията на ДПС за предстоящите избори, Аталай констатира, че той е без значение. Попитан дали съществува евентуална опасност ДПС да не се яви на тези избори, Аталай отговори, че не допуска подобно нещо.