С налагането на мораториума се правят опити за източване на Фонда за енергийна ефективност. Това заяви в интервю за БНР Рамадан Аталай от ДПС - депутат и член на новосъздадената временна комисия за енергийната криза.

"Разходите от фонда, които ще се изплатят за определени участници в енергийния сектор, ще са някъде около 500 милиона", отбеляза той.

По думите му идеята за мораториума е била най-лошият вариант.

Мораториумът означава, че няма друг изход, а в енергетиката ситуацията не е стигнала дотам, че да кажем "край, предаваме се". Думата мораториум трябва да изчезне", подчерта Аталай.

"Народното събрание не би трябвало да внесе ново решение за налагане на мораториум. ДПС няма как да гласува за решения, които се вземат на коляно", допълни депутатът.

Аталай посочи още, че "ако намалим ДДС-то, може да стигнем тези нива, на които е в момента цената, включително може да постигнем и по-ниски нива".

Посланията, които изпращаме към света, са послания на бананова република. Няма как към днешния ден да се говори за мораториум върху каквото и да било, коментира още Рамадан Аталай и обясни, че "в методологията на КЕВР никой не може да се намеси". 

"Ние не сме бананова република, не сме някакъв остров, където сами да си прилагаме закони, методологии или формули. Нещата не са толкова прости, но са решими. Има от тази ситуация поне 17 изхода", категоричен беше депутатът.

Ден по-рано предложението за мораториума бе направено от ГЕРБ-СДС. То беше подкрепено от всички парламентарни групи без ДПС.

Началникът на кабинета Лена Борисова пък заявви на брифинг, че след доклад на Комисията може да бъде отменен мораториумът, защото текстът на ГЕРБ бил неясен.

Комисията за енергийната криза проведе извънредно първо заседание, на което предложи нов срок за мораториума - от 16 декември до края на март 2022 г. 

Предложението се очаква да бъде внесено днес за гласуване в Народното събрание.