Европейският парламент отхвърли внесените поправки, които визираха българския президент в проекторезолюцията за ситуацията на върховенството на закона в България.

Приети са текстове, в които се настоява властите да разследват три банки за пране на пари и финансиране на престъпна дейност и тероризъм, както и загриженост за намеса на трети държави в медийната среда с цел дезинформация срещу ЕС, предаде БНР.

С гласовете на социалистите, либералите и зелените, евродепутатите отхвърлиха предложенията, които целяха към текста за корупция по високите етажи на властта към премиера да бъде добавен и президентът.

Не бе прието и предложението да се добави текст за връзките между чужди разузнавателни служби и съветници на президента, както и да се приветства решението на българското правителство да изгони дипломати, за които се твърди, че са провеждали военен шпионаж и са събирали класифицирана информация, за да я предадат на трета държава.

Отпадна и предложеният текст за политическата неутралност на президента и това, че използва продължаващите протести като платформа за своята позиция.

Текстът, който обвързваше протестите с финансирането им от бизнесмена Васил Божков, бе оттеглен от вносителката Роберта Мецола още вчера. Мецола беше автор на преобладаващата част от измененията, които целяха да се смекчат критичните пасажи срещу премиера и правителството.

Отпаднаха и текстовете, в които се искаше отпадане на мониторинга по механизма за сътрудничество и проверка за България и в които се изразяваше съжаление, че България е отхвърлила Истанбулската конвенция

Пред "Хоризонт" евродепутатът от прогресивния Алианс на социалистите и демократите Петър Витанов заяви:

"По параграф 17, свързан с Истанбулската конвенция, ние не подкрепихме нашата група на социалистите и демократите, защото има едно изречение формулирано, че България трябва да приеме Истанбулската конвенция. Ние имаме решение на Конституционния съд , имаме решение на ръководния орган на партията и затова имаме възражения".

Приета бе поправка на евродепутатката от "Обнови Европа" Рамона Стругариу, с която българските органи се призовават да разследват разкритията, според които три български банки - "Инвестбанк", Пиреос" и държавната българска банка за развитие са участвали в обработването на плащания с висок риск от изпиране на пари и финансиране на организираната престъпност и тероризъм.

Резултатите от вота по целия документ ще станат ясни след 17:00 часа българско време.

ЕНП няма да подкрепи резолюцията на ЕП за България

Групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент няма да подкрепи днес резолюцията за състоянието на правовата държава и основните права в България, изготвена от председателя на парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Хуан Агилар (социалисти и демократи, Испания). Това се посочва в изявление на парламентарната група.

Допълва се, че ЕП не се е произнесъл по случаите с Малта, Словакия и Румъния, както и че предложената резолюция не служи на каузата за върховенство на закона. Групата на ЕНП призовава резолюцията да бъде преработена.

България измина дълъг път, някои предизвикателства остават. Трябва да подкрепим работата на българските власти за прилагане на по-нататъшни реформи, свързани с основните европейски ценности, върховенството на закона, независимата съдебна власт и борбата с корупцията, призовават от ЕНП. Доверяваме се на общите положителни заключения на Европейската комисия от докладите по механизма за сътрудничество и проверка. Насърчаваме за скорошно приложение на останалите реформи, така че целите да бъдат постигнати изцяло и механизмът да приключи, допълва парламентарната група.

Изразява се подкрепа за правото на мирен протест. Призоваваме българските граждани да използват своя глас и демократична власт, като гласуват на предстоящите общи избори през март догодина, се допълва в изявлението.