Васил Терзиев: Не е вярно, че не сме уведомили полицията в срок за протеста срещу БФС
Още на 15 ноември, ден след уведомлението за провеждане на протест към Столичната община, сме уведомили всички ресорни органи за сигурност
Твърденията, че Столична община не е уведомила Министерството на вътрешните работи и Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в законовия срок за протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз (БФС), не отговарят на истината, съобщиха от общината.
Още по темата
Уведомление за провеждане на протест към Столичната община постъпва на 14 ноември в края на деня. Още на следващата сутрин Общината уведомява всички ресорни органи за сигурност. Няма постъпили възражения или становища по реда на чл. 12 от Закона за събранията, митингите и манифестациите, което е единствения законен начин да бъде издадена заповед за прекратяване на протест, става ясно от съобщение на общината до БТА.
В позиция във Facebook кметът на София Васил Терзиев също пише, че не отговарят на истината думите, че Столичната община не е съгласувала протеста с МВР и СДВР в законовия срок. Терзиев допълва: "Аз лично проведох разговор с директора на СДВР и бях в постоянен контакт през онази вечер":
"От изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов в Комисията по обществен ред и вътрешна сигурност на Народното събрание и коментарите на председателката на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова и народния представител и експерт по фирмена сигурност Маноил Манев - членове на Комисията, разбрах, че те прехвърлят вината за размириците и последвалата непропорционална полицейска реакция миналия четвъртък в София върху Столичната община и към мен персонално. Това показва дълбоко непознаване и пренебрегване на основни принципи, залегнали в Конституцията и законите на България или стандартен опит за манипулиране на обществото".
Терзиев припомня, че правото на мирно събрание на гражданите е конституционно уредено. Единственият повод за ограничаването на това право е да има "несъмнени данни", които, като кмет може да получи единствено от държавен орган, разполагащ с правомощия да събра такива данни.
Органът, който много добре познава криминогенните фактори и е оправомощен да управлява рисковите за обществения ред ситуации е МВР, пише още кметът на София. Той допълва, че ако има такива данни, то от полицията трябва да информират обществеността и институциите.
Кметът, на база получените от МВР данни, може да издаде мотивирана писмена заповед, с която да ограничи това право на гражданите, а самата заповед подлежи на съдебно обжалване. Разбира се, ако данни няма, подобна заповед би била недействителна и ограничаваща конституционни права, пише още Терзиев.
И рискът за обществения ред при спортни мероприятия също се оценява от МВР, съгласно Закона за опазване на обществения ред. А степента на риск се определя от организатора на мероприятието и спортната федерация, администрираща съответния вид състезание, съвместно с органите на Министерството на вътрешните работи, става ясно от съобщението.
Кметът може да определи как да бъде изтърпяно наказанието обществено-полезен труд на потенциалните нарушители във връзка с подобни мероприятия, отново според закона, пише Терзиев.
Отговорното поведение и познаването на законите от всички заемащи публична длъжност не е пожелателно, а задължително. Всичко останало руши всяка минута доверието на хората в институциите, пише в заключение Васил Терзиев.
По-рано днес по време на изслушване в ресорната парламентарната комисия министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви, че Столичната община не е поискала становище от МВР преди да допусне протеста срещу БФС на 16 ноември.
Министърът посочи, че в продължение на няколко дни преди протеста МВР е наблюдавало организация в различните групи за това как футболни фенове възнамеряват да се съберат на мирен протест срещу ръководството на БФС и е започнало комуникация със Столичната община.
"В деня преди протеста ние изпратихме поредно писмо до кмета на Столична община, в което за пореден път го уведомихме, че предстои нерегламентиран протест, тъй като в деня преди протеста той все още не беше съгласуван. На другия ден сутринта, в деня на протеста, ние разбираме, че този протест вече е съгласуван от кмета", разказа министър Стоянов. Той отбеляза, че "практиката назад в годините е винаги преди съгласуване да се иска становище от СДВР, това не е направено".