И деветте смъртни случая след поставяне на ваксина, които са докладвани на Изпълнителната агенция по лекарствата, не били доказани, каза шефът на ИАЛ Богдан Кирилов по бТВ. Според него фактът, че хората са починали след ваксинация, не означавал, че това е причината.

Жертвите са на различна възраст и с различни хронични заболявания.

"Няма доказани случаи. Времевата връзка не означава, че има причинно-следствена връзка", коментира Богдан Кирилов. Той съобщи, че има още 6 сигнала за жертви на вируса след поставена първа доза, но се смята, че тези хора са били заразени при ваксинирането и са се разболели преди поставянето на втората доза.

"След съобщаване експерт от агенцията се обажда, за да може да бъде събрана допълнителна информация", обясни процедурата експертът. До 15 дни след това от ИАЛ докладват на ЕМА.

Кирилов заяви, че засега няма да вървим към постяването на четвърта доза от ваксините срещу COVID-19.

Попитан дали след бустера ще продължим и към поставянето на четвърта доза, Кирилов уточни, че засега няма такива изгледи, защото при регулаторите в ЕС има консенсус по този въпрос.

"На този етап поставянето на трета доза е достатъчно", категоричен беше директорът на ИАЛ. Той добави, че когато се натрупат нови данни, тогава това решение ще се преразгледа. Експертите от ЕМА анализирали дали ще трябва четвърта доза. "Стратегията от регулаторите е за максимално покритие с първична имунизация", допълни той.

Той анонсира, че вече няколко от фирмите за ваксини работят по препарати, които да въздействат на няколко варианта на коронавируса. "Препоръката на регулаторите е да разработват за дву- и многовалентни ваксини, за няколко от вариантите на вируса. Вероятност за поява на такава ваксина има през март, но аз съм силно скептичен", съобщи Богдан Кирилов. " За мен най-оптимистичният вариант е краят на април и началото на май", коментира той с аргумента, че все пак тази ваксина трябва да се изпробва и да се натрупат данни.