Пътни строители щурмуваха регионалното министерство, полицията ги спря
От МРРБ им обещаха да получат 9 млн. от неизплатените заплати до пет работни дни
Около стотина пътни строители направиха жива верига около сградата на Министерство на регионалното развитие с развети трибагреници. Работниците протестираха в продължение на 4 часа и за пореден път заради неизплатени заплати от ремонта на отсечката от "магистрала "Тракия" край Чирпан.
Още по темата
На финала на протеста при тях излезе министърът на регионалното развитие Виолета Комитова, която ги увери, че ще получат в най-кратки срокове 9 милиона лева от бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура".
В началото на протеста напрежението се покачи, след като никой от МРРБ не им обърна внимание и не слезе да разговаря с тях. По тази причина част от протестиращите опитаха да нахлуят със сила, но полицията ги отблъсна.
В крайна сметка работниците най-напред бяха приети от заместника на министър Комитова - Валентин Граматиков.
"Бързото решение, до което почти сме се споразумели, е до пет работни дни да осигурим неплатените ви заплати", каза заместник-министърът на регионалното развитие.
По думите на Граматиков дългосрочното решение, по което все още няма споразумение с представителите на протестиращите, които са в преговори с ръководството на министерството, е за намиране на начин да бъде изплатено всичко, което държавата дължи за свършените дейности.
Хората поискаха конкретни срокове на решенията.
"Протестираме, защото ние сме си свършили работата, изработили сме обекта, за който сме поели ангажимент, в срок и с необходимото качество, а все още нямаме пари", коментира по-рано пред журналисти Асен Тодоров, който е начело на синдикалната организация към КНСБ в "Автомагистрали Черно море".
Той допълни, че сертифицираните дейности по магистрала "Тракия" са за над 36 млн. лева за "Автомагистрали-Черно море", а за "ИСА 2000" - близо 19 млн. лева. Магистралата се ползва, но не е разплатена, допълни синдикалният лидер в дружеството. "Хората не са получавали вече втора заплата, работниците са с кредити и не могат да ги обслужват, а някои от тях планират да напуснат, ако така продължава", допълни Тодоров.
Плътен полицейски кордон опасва министерската сграда. Движението в района е затруднено. Има и засилено полицейско присъствие, което започва още от района на "Сточна гара".
"Заплати нямаме от 2-3 месеца - от Търговище сме. Автомагистрали Черно море, Кранево, от кариерата идваме четвърти път", коментираха протестиращите.
"Ние живеем със заеми. Юли, август, септември заплати не сме вземали. С тия си действия, какво целят те, не знам, но нашето мнение е, че искат да ни изгонят от България, а ние си обичаме родината и искаме да работим тук", заявиха още работниците, цитирани от БНР.