Работещи в "Автомагистрали-Черно море" излязоха на протест в центъра на София и блокираха движението пред сградата на Министерския съвет, предава БТА.

Причината са неизплатени около 37 милиона лева за ремонта на магистрала "Тракия".

Снимка: БТА

Според протестиращите последния месец заплати не са получили близо 800 човека. Това продължавало вече четири месеца. Освен това плащанията към доставчиците на горива и строителни материали също закъснявали.

Снимка: БТА

Когато държавата не плаща задълженията си, дава лош пример на други в държавата, искаме парите си, скандират протестиращите. Те припомниха, че вече са имали среща със строителния министър Виолета Комитова, но без резултат.

Снимка: БТА

Работещите се оплакаха, че вече не могат да плащат сметките си за ток, а от детските градини връщали децата им заради неплатени такси.

В декларация до президента, премиера и строителния министър протестиращите написаха, че настояват за плащане на дължимото. И допълниха, че протестите продължават докато получат парите си. Документът беше внесен в трите институции.

Снимка: БТА

Работници от "Автомагистрали Черно море" блокираха и пътен възел "Белокопитово" на автомагистрала "Хемус", като по този начин са спрели движението по направлението София, Варна, Русе и Силистра.

Създадена е временна организация на движение в районна - през обходни маршрути, съобщиха от ОД на МВР на Шумен.

Работниците на "Автомагистрали-Черно море" блокираха и пътя Русе-Разград, предаде bTV. Те затвориха за половин час кръстовището към село Червена вода на изхода на Русе, като разпънаха и 100-метров национален флаг. До напрежение и колони от автомобили не се стигна, тъй като полицията бе въвела обходни маршрути.

Част от протестиращите се насочват към Велики Преслав, за да блокират главен път.  

Вижте още снимки от протестите ТУК>>>

В отговор на протеста служебният регионален министър Виолета Комитова даде брифинг, на който оповести, че има много сериозен юридически проблем с плащанията към "Автомагистрали - Черно море" АД.

"Те имат договор с нашето търговско дружество държавната компания "Автомагистрали", който е в онази обща тема със свръхдоговорянето. Нашето търговско дружество си е позволило да извърши свръхдоговоряне и да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране. При тези договори, за които не е осигурено финансиране в бюджета, се нарушават множество закони. Ако имахме всичките пари, дори и да платим, влизаме в хипотезата да нарушим няколко закона", обясни Комитова.

Скрийншот: Facebook

И добави: "Това е една от фирмите, която работеше по отсечката Чирпан-Стара Загора. Отговаряше за ремонта на дясната лента в посока София—Бургас. Тази фирма работи по договор от 11 януари тази година. Договорът за първите 17 километра е трябвало да приключи на 25 март. На 24 март фирмата удължава срока си с анекс да го приключи на 19 април, а за останалата част от общо 40-те километра удължава срока си с анекс до 30 юни. След това завършва строежа на 17 юли, за което съм малко ядосана на фирмата, тъй като измъчихме всички български граждани точно в сезона на пътуването към морето".

Тя отбеляза, че ще потърсят прокуратурата, която да даде становище дали подписаният договор е състоятелен и дали МРРБ може да извършва плащания по него. По думите ѝ в случая "Автомагистрали - Черно море" АД са жертва.

"Договорът е за 59 млн. лв., като "Автомагистрали" наемат 90 подизпълнители на тази база. За две години, от август 2019 г., когато договорът е подписан, до момента сумата е нараснала на 368 милиона. Договорът е 5-годишен. Договорът на "Автомагистрали - Черно море" АД и до момента извършените от тях дейнсоти са за 65 милиона, като общият договр за всички фирми е 59 млн. лв.", уточни заместник-министърът на регионалното развитие Захари Христов.