Овцевъдната асоциация: Има индикации за разнасяне на чумата, искаме оставки в БАБХ
Животновъдите от Велинград настояват за нова среща със земеделския министър, стопаните в Сливенско пък не дават проби за шарка
Националната овцевъдна асоциация поиска оставките на цялото ръководство на Българската агенция по безопасност на храните, а съпредседателят на съсловната организаия Деан Тодоров намекна, че вече има индикации, че заразата се е разнесла и в съседни животновъдни обекти от този във Велинград, където са набелязани 2000 овце за евтаназия заради чума.
Още по темата
От асоциацията подчертават, че ако страната ни не изпълнява директивите на ЕС, Европейската комисия ще наложи санкции на България за забрана на търговията с животни и ще пострада целият животновъден сектор у нас.
"За нас цялото ръководство на БАБХ трябва незабавно да подава оставка. Тази ситуация нямаше да ескалира дотук, ако Агенцията по храните си бяха свършили прозрачно и професионално работата", заяви по БНТ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна асоциация по повод нежеланието на овцевъдите до допускат служители на БАБХ до животните си заради чумата по овцете.
"От няколко месеца имаме сложна епизоотична обстановка в страната. Неколкократно призовавахме БАБХ да затегне превантивните мерки по движение на животните. Не е спирала безконтролната търговия. Агенцията по храните го знае това", коментира още Караколев. По думите му обаче нищо не е направено.
Според него трябва министрите на земеделието на България, Гърция и Румъния да направят общо запитване до ЕК дали трябва да се стига до умъртвяване на животните, ако има ниска смъртност. "Аз разбирам, че става въпрос за едно голямо недоверие, но то трябва да бъде преодоляно по някакъв начин. За това вина има агенцията по храните", заяви още Караколев.
Той поясни, че когато става дума за евтаназиране на животни ветеринарят трябва да влезе в ролята на психолог - да обясни на стопанина какво се е случило.
"Някой трябва да обясни на тези фермери какво е това чума и през какви периоди минава това заболяване. Някой да им каже - трябва да се евтаназират тези животни. Ето ви цената, на която ще ви платим животните. Те влизат като барети. Ама Агенция по храните не е специализирана структура, която работи в анонимност и която влиза да изненадва фермерът", заяви Караколев.
"Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград", заяви пред БНР и другият съпредседател на овцевъдната асоциация - Деан Тодоров.
Той обвини, че БАБХ не е изпратила ветеринари на място, не се предприема дезинфекция, а заразата може да се разпространи.
"Говорим за институционален проблем и невярата на хората в системата, в БАБХ. Това са проблеми, трупани с години. Вчера бяха обсъждани нашите действия оттук насетне. Едно от решенията, които взехме на извънредния Управителен съвет, е незабавно да се сигнализират всички компетентни органи за пълната липса на дезинфекциозни средства, за всякакъв контрол. Хората имат право на протест. Но ако наистина говорим за толкова опасно заболяване, това е абсолютно недопустимо и е в разрез с всякакви норми, закони, наредби и всичко останало. Не може хора от цяла България да влизат във фермата", каза Тодоров.
"Трябваше да се организира санитарен коридор, да има пропускателни пунктове, да има дезинфекция. Нищо подобно не виждаме. Не виждаме ветеринарни лекари на място, които да осъществяват такъв контрол, а говорим за особено опасно заболяване, след като държавата иска да предприеме толкова рестриктивни мерки. Ако това заболяване попадне в други ферми, за нас е пагубно", продължи с критиките към държавата овцевъдът.
По думите му има индикации, че чумата по овцете от проблемното стадо във Велинградско може да се е разнесла и по други стада.
"Имаме информация, че това заболяване - въобще не става въпрос за 10-15-20 дни, както твърдят от БАБХ, а за много по-дълъг период от време. Това означава, че държавата пак не е осъществила абсолютно никакъв контрол. Чуваме абсурдни заявления от страна на ръководителите на Агенцията по храните, че имало безконтролно движение на животни, че хората били търговци, че се продавали и транспортирали незаконно животни...", коментира Тодоров.
Животновъдите от Велинград от своя страна настояват за втора среща с министъра на земеделието и храните Георги Тахов, за да се изясни въпросът с разминаването на резултатите от българската и от гръцката лаборатория за чума по овцете, съобщи БНР.
Пред карантинираните ферми днес имаше около 50 души, които са в готовност да спрат инспекторите от Агенцията по безопасност на храните, ако се стигне до принудително умъртвяване на животните. През нощта обаче на пост край фермата се събраха около стотина души, като голяма част пристигнаха от други населени места.
Към момента няма яснота дали и кога животните ще бъдат хуманно умъртвени. След последната среща на министър Георги Тахов с животновъдите институциите мълчат, уточнява кореспондентът на БНР.
Стопани от селата в 10-километровата зона на огнището от шарка в Сливенско се заканиха да не пуснат БАБХ
Стопани от сливенското село Крушаре заявиха, че няма да допускат ветеринарните власти до стопанствата си, за да вземат проби от животните заради опасения от разпространение на зарази. Около огнището от шарка в съседното с. Желю войвода бе определена три километрова защитна зона и 10- километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, сред които и село Крушаре, съобщи БНР.
Местните жители се оплакват, че не са получили никаква информация за мерките, които трябва да предприемат, и не са били информирани, че са включени в санитарната зона.
Животновъдът Стоян Стоянов каза, че са изгубили вяра в институциите и не желаят да рискуват с животните си, които смятат за ценни. Силвия Стефанова обяви, че са в готовност да протестират, ако някой се опита да се приближи до техните стопанства или животни.
Силвия Стефанова, съсобственик на ферма в Крушаре, обяви пред БНР, че са готови на протест.
Животновъдката Силвия Стефанова от Крушаре няма да пусне инспектори от Агенцията по граните да вземат проби за шарка от нейните животни
Снимка: БНР, Стоян РадевВ социалната мрежа животновъдката се зарече да не допусне нито един служител на агенцията при животните си.
"Щом няма симптоми, значи животните са здрави. На никой няма да позволя да вземе капка кръв от здравите ми животни", се казани тя в профила си във Фейсбук и призова и останалите стопани от село Крушаре да не позволяват да вземат проби от животните им.
До момента няма официална информация дали и кога ще се вземат проби в санитарната зона, като фермерите твърдят, че проби са били взети само в село Желю войвода. Очакванията са инспектори на БАБХ да вземат проби за шарка по овцете и козите от ферми на територията на Сливенска и Ямболска област.