Ново огнище на пожара в планината Славянка премина от Гърция в България
Гори много голяма площ от биорезервата "Алиботуш"
Ново огнище на големия пожар в гръцката част на планината Славянка премина на българска територия и разшири периметъра на огъня от наша страна.
За пожара на гръцка територията в близост до границата беше съобщено на 21 юли. Дни по-късно огънят прехвърли и у нас.
Поредното прехвърляне на пожара в Гърция и на наша територия отвори нов периметър от около 1200 декара, на който тежки булдозери вече започнаха да правят широки просеки, за да ограничат разпространението на огъня, каза Пламен Поюков, директор на горското стопанство в Катунци, цитиран от кореспондента на БНР в Благоевград Кети Тренчева.
"Ситуацията се влоши - на 1 км от западния фронт, където бяха ограничили периметъра с противопожарна просека, от гръцка страна навлезе нов пожар в територия с бързо горящи хвойни. От днес разпределяме целия наличен ресурс на два фронта."
На изток и север пожарът е низов, но е обхванал много голяма площ в биорезервата "Алиботуш". Пожарникари, горски служители и военни днес ще качат високопроходими пожарни коли, за да направят и водни ивици, с които да ограничат огъня.
"На източния фронт нещата не са по-спокойни, днес ще се опитаме от горната страна заедно с колегите от пожарната служба и военните да направим около 1,5 км водна линия."
В гасенето от въздух се включват отново и пристигналите вчера два испански самолета. Очакват се и наши военни хеликоптери.
Край селата Църварица и Илия, в община Невестино, в област Кюстендил, служителите от пожарната служба, Югозападното държавно предприятие, Регионалната дирекция по горите, военни и доброволци също ще продължат борбата с огъня, който е локализиран от четирите му страни. През изминалата нощ на мястото останаха дежурни екипи. Пожарът е обхванал около 1000 декара, от които 500 дка гора, засегната е и земеделска земя.
Локализирани са пожарите в благоевградското село Сенокос; в кюстендилското Църварица; в пернишкото село Чуйпетлово. При трите огнища дежурят пожарникари с техника и горски служители. Дежурен екип има и под връх Шаралия, на територията на Национален парк "Пирин". Там разпространението на огъня е овладяно, но тлеят огнища вътре в периметъра. Теренът е труден, в пресечена местност.
Вчера екипите на двата шведски самолета бяха изпратени с благодарности за помощта им.