След като ЦИК преброи бюлетините от вота, знаем как ще изглежда съставът на 47-ото Народно събрание. Разполагаме и с данни, разкриващи победителите във всеки един избирателен район. Тази информация обаче е недостатъчна, за да получим пълната карта на това как протекоха последните парламентарни избори у нас.

За да научим точната изборна динамика, е необходимо да видим броя на излъчените депутати от всеки един избирателен район.

Оказва се, че изненади има, а понякога разлика от близо 10% може да донесе еднакъв брой депутати на първия и третия.

Пример за такава ситуация е Хасково. Там първи са "Продължаваме Промяната" с 21 445 гласа, следват ГЕРБ-СДС с 18 642 гласа, а трети са ДПС с 13 876 гласа. Разликата между първия и третия е близо 7500 гласа. Въпреки това изброените по-горе три партии излъчват равен брой народни представители.

В Кърджали пък депутати вкарват само първата и последната партия. Там ДПС води с 45 198 гласа. Втори са ГЕРБ-СДС с 6934 гласа, а след тях са "Продължаваме Промяната" с 4662 гласа, БСП с 2881 гласа, "Има такъв народ" с 2563 гласа, "Демократична България" с 1074 бюлетини и "Възраждане" с 718 гласа. Процентно първата сила взема 68.13%, а последната 1.08%. Избирателният район на Кърджали излъчва общо 5 депутата - 4 от ДПС и един от "Възраждане".

Разпределението на мандатите за народни представители спрямо резултата от 14 ноември 2021 г.

Снимка: С. Върбанова, Dir.bg

 

В Смолян ситуацията също буди интерес. ГЕРБ-СДС водят с 10 289 гласа. Втори са ДПС с 8778 бюлетини, а след тях са "Продължаваме Промяната" с 8247, БСП с 5156, "Има такъв народ" с 3793, "Демократична България" с 1520 и "Възраждане" с 1014 гласа.

Кой е истинският победител в Смолян и има ли значение разлика от 9000 гласа? Оказва се, че не.

"Демократична България" вкарва един депутат от Смолян, точно толкова вкарват и първите трима - "Продължаваме Промяната", ДПС и ГЕРБ-СДС, а реалните сили между първия, втория, третия и шестия се оказват изравнени.

В Перник ДПС излъчва народен представител въпреки пуснатите в урната едва 650 гласа. Справка показва, че за Не подкрепям никого са гласували 733 души, а за невлизащата в парламента "Изправи се БГ! Ние Идваме!" - 1069 души. За БСП са гласували 12,19% от имащите право на вот или 5036 души. Въпреки това социалистите не вкарват депутат от Перник. Вместо тях влиза един народен представител от "Демократична България" с 1824 гласа.

Причината за изброените по-горе куриозни ситуации се крие в разпределянето на общия брой гласове за страната при конфигурацията на парламента. Така може да се окаже, че някоя партия вкарва депутат с минимален брой гласове в съответния регион, защото взема голям процент от вота на национално равнище.

Карта на първите политически сили по изберателни региони

Снимка: Dir.bg

Извън изборната ни система, регион, заслужаващ специален внимание, е Велико Търново. Там на 14 ноември се проведе т.нар. "сблъсък на титаните" - срещу Делян Пеевски от ДПС застана лидерът на "Демократична България" Христо Иванов. "Сините" обаче събират по-малко гласове от "Възраждане", а кампанията им с плакати "Нито глас за Пеевски!" се оказва безрезултатна. "Демократична България" не вкарва нито един депутат от Велико Търново.

Любопитно е и сравнението с картата на мандатите от 11 юли тази година. Само един бърз поглед е достатъчен, за да се установят две неща - сривът на "Има такъв народ" и "загубата" на София от страна на "Демократична България". Ето как изглеждаше картата на разпределението на мандати от изборите това лято:

Разпределението на мандатите за народни представители спрямо резултата от 11 юли 2021 г.

Снимка: С. Върбанова, Dir.bg