След като кандидатът за премиер Кирил Петков обяви новия състав на Министерски съвет, потърсихме за коментар политолога Иво Инджов. Ето какво сподели той пред Dir.bg.      

- Г-н Инджов, какво очаквате от новия състав на Министерски съвет, който бе представен от кандидата за премиер Кирил Петков? Имената в голяма степен се потвърдиха, като изключение прави само Атанас Атанасов, който поема Министерството на културата?

- Това е правителство, което отчита много добре съотношението на силите в самата коалиция. Структурата е ясна, предстои от тук насетне да видим как министрите ще изпълнят заявките, предварително дадени, за политики. Работата на кабинета "Петков" е описана на база 18-те работни групи, които изградиха коалиционното споразумение. Сега остава да видим дали правителството ще отговори на големите очаквания на българските граждани. Президентът Радев при връчването на мандата каза, че хората имат големи очаквания от кабинета, но, според мен, кабинетът има всички шансове да се справи. Добре е това правителство, макар че е изправено пред много обективни затруднения, произтичащи от характера на самата коалиция, визирам индиректно Христо Иванов, да си даде ясна сметка какво го чака и какво наследява. Те се сблъсква  с това, което ГЕРБ им остави след 10 години авторитарно управление.

- И анализатори, и президентът Радев определят първите 100 дни като важни. Ще бъдат ли те показателни за поведението на кабинета...


- Според мен тези дни няма да бъдат период на комфорт, какъвто е характерен за утвърдените демокрации в Европа. Имаме в България няколко кризи - политическа, икономическа и здравна. Опонентите на правителството ще го атакуват още от първия му ден. Предизвикателствата пред кабинета "Петков" са големи. Аз бих ги структурирал в три направления. Първото е да се ускори ваксинацията, за да е подготвена България за всяка следваща вълна от коронавирус. Министър-председателят Кирил Петков, вече така ще го наричам, няколко пъти подчерта, че трябва да се осигури много бърза ваксинация, но тя трябва да е доброволна. Очевидно е, че държавата е в дълг към здравето на отделния гражданин и към здравето като цяло на общество. След това идва очакваното противодействие на високите цени на тока и на горивата. Разбира се, колкото е възможно изобщо една страна като България да реагира на един глобален проблем. Третото е голямата заявки за реформа в прокуратурата. Тук трябва да вземем предвид това, че нещата не опират по-скоро до личността на главния прокурор, а до смяна на модела на управление на главния прокурор. Коментираха се от бъдещия кабинет стъпки за промяна в Инспектората на ВСС, а на база тях да се върви към смяната на главния прокурор. Но това ще отнеме около една година. Колко голямо предизвикателство е реформата в прокуратурата се вижда и от факта, че в кабинета остава Бойко Рашков, който е един от най-успешните служебни министри. Така че неговото присъствие може да е вече една стъпка напред за решаването на тази задача.

- Новият парламент започна работа, но прие буквално скандално решение депутатите да не влизат на база зелен сертификат на работа. Какво мислите?


- Безспорно това е първи гаф при условие, че зеленият сертификат е държавно решение и той важи за редица публични дейности. При положение, че цяла Европа затяга условията, че се въвеждат още по-строги мерки, че в Европейския парламент сертификатът е задължителен... За мен това, което правят българските депутати, е пълна безотговорност. Надявам се заявките на Кирил Петков, които той даде за засилена кампания за ваксинацията и за отговорна работа в здравеопазването, скоро да променят решението със зеления сертификат за депутатите.