"Много е силно егото в някои митрополити и мисля, че те вече сънуват патриаршеското було. Въпрос е на трезвостта на Светия синод да възпре тези процеси и да избере този, който ще бъде най-благото нещо за нашата църква. Много е важно кой оттук нататък ще бъде българският патриарх и дали ще води балансирана политика." Това коментира историкът и журналист Горан Благоев пред bTV, след като снощи беше съобщено, че Неофит е починал от полиорганна недостатъчност във ВМА.

По думите му е имало опити на хора от обкръжението на патриарха да злоупотребяват с добротата му.

"Като започнете от някои материални облаги и стигнете до въпрос на силно влияние в Светия синод. Преди два дни видяхме от една епархия с автобусите и плакати да отиват и да казват ние сме в защита на решенията на Светия синод, те не са ги приели още, но ние сме в защита. За този тип митрополити говоря, които се опитваха да налагат своята воля", каза Благоев.

Журналистът напомни, че патриарх Неофит достойно е извървял трудните времена и е заел лична позиция относно войната в Украйна.

"Беше достъпен не в онзи суетен смисъл, просто беше контактен. Всеки патриарх си има своята индивидуалност. Патриарх Максим беше по-затворен и по-трудноконтактен човек. По моите наблюдения на патриарх Неофит първата година и малко му беше трудно да се еманципира от патриарх Максим", допълни той.

Въпреки това, той оставя своя почерк в Българската православна църква.

Един от най-вълнуващите ми спомени е когато митрополит Неофит, заедно с врачанския митрополит Калиник, имаха куража да направят първото, макар и неофициално, посещение на български архиерей в Македония. За първи път през 1944 г. в Охрид видяхме български митрополит, спомни си още Благоев пред NOVA.

Снощи в 22:22 часа Негово Светейшество издъхна в реанимацията на Военномедицинска академия в София, където бе приет с белодробно заболяване преди повече от четири месеца. Патриарх Неофит бе на 78 години.

Изборът на нов глава на Българската православна църква трябва да бъде направен в рамките на четири месеца - до юли.